6 stvari, ki jih niste vedeli o sivih laseh

11. 12. 2014 | Vir: liza.aktivni.si
Deli

Medtem ko nekaj žensk z veseljem pokažejo svoje sive lase, se jih večina izogiba kot mačka vrele kaše. Dobre novice so, da se raziskovalci trudijo in imajo že rezultate, kako se jih izogniti in celo preprečiti njihov nastanek.

Normalno staranje

Proti temu se ne moremo boriti. Dejstvo je, da ima 50 odstotkov prebivalstva pri 50 letih 50 odstotkov sivih las. To je neko povprečje in nikakor ne pomeni, da drži kot pribito. A raziskave kažejo takšne številke. Najbolje je, da se sprijaznite.

Stres igra pomembno vlogo

Stres načeloma ne povzroči direktne osivelosti, ampak vpliva na druge dejavnike. Iz stresa lahko pridejo bolezni in bolezenska stanja, ki povzročijo osivelost. Lahko pride tudi do izpadanja las in v skrajnem primeru popolna plešavost.

Vaš življenjski slog je pomemben

Kajenje na primer povzroči vašim lasem in koži stres. Nizka raven vitamina B12 povzroča izgubo lasnega pigmenta. Poskusite jesti živila, kot so jetra in korenje. Živila, pakirana z nekaterimi vitamini, hranili in antioksidanti lahko pomagajo zaščititi celice pred toksini in pomagajo pri preprečevanju bolezni srca, raka in drugih težav (morda tudi sive lase).

Las in njegova barva sta ločeni stvari

Izvorne celice naredijo lase, pigment pa zarodne celice. Značilno je, da delujejo skupaj, vendar se lahko hitro obrabijo. Raziskovalci se trudijo, da bi ugotovili, ali lahko zdravilo ali kar koli, kar bi lahko dali v lasišče, lahko upočasni proces sivenja.

Odvisno je tudi od narodnosti

Kako hitro boste osiveli, je odvisno tudi od narodnosti. Najprej bodo osiveli belci in med njimi rdečelaske najprej. Nato jim sledijo Azijci in na koncu Afričani. Znanstveniki še niso dognali, zakaj je tako.

Lasje se ne spremenijo v sivo barvo, ampak taki zrastejo

Las raste od enega do tri leta, potem odpade in zraste nov. S staranjem je večja verjetnost, da bo las zrasel siv. Vsakič, ko se las regenerira, je treba reformirati pigmentne celice.

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?