Ljudje, ki so podvrženi težkim in stresnim obdobjem, se pogosto počutijo ujete in nemočne pred dogodki, ki se jim dogajajo v življenju. Ti občutki navadno ne ostanejo zgolj v mislih, temveč se na različne načine pričnejo kazati tudi v telesu.
Doživljanje stresa in tesnobe v manjši meri je še obvladljivo, vendar lahko kronični stres vpliva tudi na telesno zdravje. Sprožilci čustvene izčrpanosti se razlikujejo od osebe do osebe, prav tako se posledice preobremenjenosti in izčrpanosti pri vsakem posamezniku pokažejo drugače.
Nekaj pogostih znakov, ki se kažejo na telesu, ko je preobremenjeno in čustveno izčrpano:
Glavoboli
Napetostni glavobol je glavna posledica nenehnega stresa, ko stres skrči mišice v vratu in lasišču. Lahko se pokaže tudi kot posledica kroničnega stresa ali depresije, tesnobe.
Možganska megla
Zmedenost, pozabljivost, pomanjkanje zbranosti in jasnosti misli so znaki velike čustvene stiske.
Bolečine v prsih
V stanju tesnobe pričnejo možgani proizvajati adrenalin in kortizol po vsem telesu, kar lahko povzroči bolečine v prsih, potenje ali zadihanost.
Bolečine v telesu
Za ljudi, ki doživljajo stres in čustvene pritiske, so pogoste tudi bolečine v različnih delih telesa, kot so glavoboli, mišična napetost in na sploh bolečine v telesu.
Nemiren um in težave s koncentracijo
Čustveno izčrpana oseba ima nestabilen, begajoč um, ki se težko osredotoči in tudi težko zazna kaj jo vznemirja. Prav tako se preobremenjene osebe soočajo s težavami s koncentracijo pri delu ali na drugih področjih življenja.
Težave z dihanjem
Plitvo dihanje ali na splošno težave z dihanjem je pogosto za ljudi, ki so preživeli hudo čustveno bolečino.
Moten in nemiren vzorec spanja
Velik stres lahko povzroči motnje spanja, težave pri tem, da preobremenjena oseba sploh zaspi ali pa se neprestano zbuja. Nekakovosten spanec sproži nastajanje kortizola v telesu, ki še dodatno moti spanje.
Spremembe apetita in prebave
Ko je telo preobremenjeno, se to pokaže tudi v prebavi. To vključuje znake, kot so zgaga, slabost, prebavne motnje, driska, bolečine v trebuhu in izguba ali povečanje apetita.
Kako zdraviti čustveno izčrpanost?
Za lajšanje simptomov čustvene izčrpanosti lahko spremenite način življenja in oblikujete drugačne vsakodnevne navade. Ko prepoznate znake preobremenjenosti in čustvene izčrpanosti, poskusite med naslednjimi metodami:
- Zagotovite si dovolj kakovostnega spanca.
- Imejte dnevne, vsaj nekaj minutne sprehode v naravi.
- Bodite čim več v družbi pozitivnih ljudi.
- Prehranjujte se z zdravo, ekološko prehrano.
- Poskrbite zase s primerno vadbo, ki vam je všeč (lahko je to tudi joga, pilates, ples)...
- Prakticirajte čuječnost in dihalne tehnike.
- Izogibajte se pitju alkohola.
- Če čutite, da to potrebujete, se povežite s strokovnjakom na tovrstnem področju.
Vir: healthline.com
Morda bi vas zanimalo tudi:
Ana Zrimšek o prehrani žensk
V epizodi Aktivni podkasta je z nami Ana Zrimšek, strokovnjakinja na področju prehrane žensk v obdobjih zanositve, nosečnosti in po porodu. Zaupala nam je vse, kar moramo vedeti o prehrani v omenjenih obdobjih.
Kaj lahko storimo, če je do nosečnosti prišlo nenačrtovano in zaradi tega prej nismo poskrbeli za ustrezen življenjski slog? Kako lahko omilimo nosečniško slabost? Zakaj nastane nosečniški diabetes? Lahko ustrezna prehrana poskrbi za lažji porod? Kaj je še posebej pomembno v času po porodu? Vse to in še več v novi epizodi Aktivni podkasta.
Epizodi prisluhnite tukaj: