Adele je razkrila: “Bolečine so neznosne in se le s težavo premikam. Bolečine v hrbtu imam že polovico mojega življenja."

9. 1. 2023
Deli
Adele - išias. (foto: profimedia)
profimedia

Če ste pred kratkim videli nastop pevke Adele, ste morda opazili rahlo spremembo v njenem načinu hoje. Grammy-eva nagrajenka je na Silvestrovo razkrila, zakaj.

"Nekoliko bolj čudno hodim, ker imam res hud išias," je dejala Adele med spektakularnim nastopom v Las Vegasu. 

@rtthebest1 #adele shooting tshirts to the audience on #nye #vegas ♬ original sound - rtthebest

Pevka uspešnic kot so »Hello« in »Easy On Me«, ki je zdaj stara 34 let, je leta 2021 v intervjuju za The Face povedala, da ima težave s hrbtom že od najstniških let.

Prvič ji je medvretenčna ploščica zdrsnila že pri 15. letu (običajno do tega pride pri 25. letu ali kasneje.)

Adele o tem nesrečnem dogodku še pove:  "Ležala sem v postelji, kihnila in medvretenčna ploščica pri petem vretencu je zdrsnila. Zdaj mi je zdrsnila še medvretenčna ploščica pri šestem vretencu. Bolečine so neznosne in se le s težavo premikam. Bolečine v hrbtu imam že polovico mojega življenja. To se mi dogaja zaradi slabše drže ali v bolj stresnih dneh."

Od danes velika sprememba pri iPhonih

Te dni se tako lahko na omrežju TikTok zasledili, Adelino vprašanje, ki se je glasilo: “Ali ima še kdo od njenih oboževalcev te probleme?”

Vprašanje, ki so ga pospremili številni komentarji. V nadaljevanju se Adele sprašuje, ali je razlog v pretiranem sedenju. 

Kaj je dobro vedeti o išiasu?

Išias lahko občutite kot mravljinčenje, šibkost ali omrtvičenost nog, kot tudi bolečino, ki seva iz spodnjega dela hrbta, preko zadnjice in po nogah navzdol.

Po nekaterih raziskavah ima tovrstne težave nekaj manj kot polovica ljudi, vsaj enkrat v življenju, običajno pa med 40. in 50. letom starosti.

Redkeje je išias posledica nenadne poškodbe, bolj verjetno je, da se postopoma razvije. Bolečina je lahko v milejši obliki, lahko pa tako, kot v primeru Adele - neznosna.

Simptomi, ki jih občuti posameznik se lahko različno kažejo, kar je odvisno predvsem od tega, kje je živec priščipljen. 

Podrobnejšo razlago o išiasu si lahko ogledate na spodnjem posnetku. 

Kako si lahko pomagate, če imate podobne težave kot Adele

Običajno bolečina izveni v nekaj tednih ali mesecih. Pomagate si lahko s protibolečinskimi tabletami, ključnega pomena pa je redna in pravilna telovadba. Na ta način okrepite hrbtne mišice in s tem preprečite, da zdrs medvretenčne ploščice in olajšate bolečine.

Poleg tega priporočamo tudi obisk fizioterapevta, ki vas bo usmerjal k izvajanju ustreznih vaj.

V resnejših primerih, kot so težave pri odvajanju blata in vode, sledi operacija. Ker je išias pravzaprav simptom, je najprej potrebno odkriti, kaj je vzrok zanj. 

Imate tudi vi težave z išiasom? Kako si pomagate pri tem? Je katera druga bolezen, o kateri bi si želeli izvedeti več? Sporočite nam in z veseljem objavimo prispevek o tem. 

Novo na Metroplay: Dedek Mraz opozarja: "Starši, ne delite otrok na pridne in poredne!"