Čeprav pomlad velja za obdobje v letu, ko kraljujejo alergije, je dejstvo, da so prisotne tudi poleti in jeseni.
Da bi bili kos nadležnim simptomom kihanja, solzenja in praskanja, je najbolje, da alergijam napoveste 'vojno' že zdaj (če ni že prepozno) in si s tem omogočite uživanje v cvetoči in prebujajoči se naravi.
Simptomi alergije so: solzenje, smrkanje, kihanje, kašljanje, razdraženo grlo in težave s sinusi. Za vas imamo nekaj nasvetov, kako jih lahko ublažite.
Težavno dihanje
Hren: Rezka, ostra aroma in vonj sveže naribanega hrena sta čistilca sinusov, nosa in bronhijev. Dodajte ga nekaj žlic v juho, lahko ga tudi inhalirate tako, da ga naribate v vrelo vodo.
Poprova meta: Je ena od najbolj vsestranskih in cenjenih začimbnih rastlin. Za svoje zdravilne lastnosti se lahko zahvali naravnemu mentolu, taninu in grenkim sestavinam, ta kombinacija ima zasluge za boljše dihanje in blaženje simptomov zadušitve.
Uporabite jo kot osvežilec zraka, uporabljajte kot čaj in za začinjanje jedi, še posebej pa za inhaliranje.
Razdražljiv kašelj
Janeževa semena: Da bi spodbudili produktivni kašelj (izkašljevanje), pripravite infuzijo: 1 do 2 žlički janeževih semen delno zdrobite, da se sprostijo zdravilne lastnosti, nato jih dajte v skodelico vrele vode in pijte trikrat dnevno. Pomagalo bo tudi, če dodate kapljico eteričnega olja janeževih semen v skodelico čaja poprove mete, napade kašlja pa boste zatrli ali vsaj omilili, če boste eno kapljico janeževih semen pokapali na žličko medu.
Bezeg: Je bogat s flavonoidi, vitamini (A, B in C), eteričnimi olji, sladkorjem in s karotenoidi. Pomagali vam bodo vsi preparati, ki vsebujejo bezeg, za izkašljevanje pa še posebej priporočajo izvleček svežih cvetov. Namočite pest cvetov v skodelico z vrelo vodo in po desetih minutah precedite. Tekočino pijte trikrat dnevno.
Timijan, materina dušica: Za blažitev kašlja, draženja bronhijev, težavnega dihanja in bolečin v grlu se uporabljajo listi in vrhovi cvetov. Čaj naredite tako, da 1 do 2 žlički sušene materine dušice dodate v skodelico vrele vode, po 15 minutah pa precedite.
Motnje v grlu
Cimet: Zaradi prijetnega vonja in antimikrobnega delovanja je cimet vsekakor en od najbolj okusnih in najbolj dišečih načinov za pomirjanje razdraženega, bolečega in vnetega grla. Pripravite tinkturo tako, da pest cimetove skorje (očiščene) daste v steklenico s pol litra vodke. Pretresite steklenico vsak dan, po dveh tednih vsebino precedite in prelijte v temno steklenico. Uporabljajte tako, da nekaj kapljic tinkture pokapate v kozarec s toplo vodo, ki jo boste pili po požirkih ali jo boste grgrali.
Ingver: Ingverjev čaj je učinkovito zdravilo za suho, razdraženo grlo. Čaj pripravite tako, da eno žlico sveže naribane korenine ingverja kuhate 5 do 10 minut v 2 dl vode. Namesto korenine lahko uporabite tudi ingver v prahu: dodajte 1 do 2 žlici v skodelico z vodo in na lahkem ognju mešajte, dokler ne začne oddajati vonja. Lahko dodate tudi med.
Žajbelj: Kličejo ga tudi kralj zdravilnih rastlin. Poleg drugih blagodejnih lastnosti tudi čisti sluz iz dihalnih organov. V primeru alergije ga uporabljajte za izpiranje ust in grgranje tako, da 1 do 2 žlički posušenega žajblja daste v 2 dl vode in pustite na lahkem ognju, da zavre. Pustite stati pokrito 10 do 15 minut in nato precedite.
Rdeče, solzne oči
Kamilica: V hladilniku ohlajene filter vrečke kamiličnega čaja kot obloge položite na oči za 3 do 5 minut (lahko tudi dalj časa). Kamilica je znana po svojih protivnetnih lastnostih, izogibajte pa se ji, če ste alergični na ambrozijo.
Kopriva: Pomaga pri srbečih očeh in kihanju, ki sta povezana s povišanjem telesne temperature zaradi cvetnega praha. Kopriva lahko zmanjša količino histamina, ki ga organizem proizvaja kot odgovor na alergene. Redno pitje koprivinega čaja je priporočljivo pred začetkom sezone povišane telesne temperature zaradi cvetnega praha. Uporabljajte sveže ali z zamrznitvijo osušene liste, kot čaj ali v kapsulah.
Zamašen nos
Vdihovanje zdravilnih, dišečih hlapov (inhaliranje) sprošča mišice, kar prispeva k pretočnosti dihalnih poti, pomirja razdraženo, vneto sluznico in olajša drenažo nosa in sinusov. V liter vrele vode nakapajte do 6 kapljic eteričnega olja evkaliptusa, timijana, čajevca, rožmarina, poprove mete, kamilice ali bora: olja lahko tudi kombinirate. V tem primeru dodajte kapljico po kapljico, šele ko ena kapljica izhlapi, nakapajte drugo. Prekrijte glavo z brisačo in to vdihujte 10 minut. To ponavljajte dva- do trikrat dnevno. Inhalirate lahko tudi tako, da v 2 litra kamiličnega čaja dodate 3 žlice morske soli, lahko pa tudi litru vode dodati 10 žlic jabolčnega kisa in to grejte, dokler ne zavre.
Zaščitite se pred pršicami
Perilo sušite v zaprtem prostoru, najbolje v ločenem. Prostore, v katerih bivate, in sobe prezračite večkrat dnevno. Posteljnino perite na 60 stopinj, uporabljajte antialergijsko, ker ponuja zaščito pred alergijami. Predmete iz materialov, ki se ne morejo prati v pralnem stroju, kot so plišaste igrače in obleke, dajte za nekaj ur v zamrzovalnik.
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?