Ali je podaljšano spanje med vikendom škodljivo?

3. 8. 2018
Deli
Ali je podaljšano spanje med vikendom škodljivo? (foto: Profimedia)
Profimedia

Če komaj čakate petek, da se lahko sprostite in uživate ter se v posteljo odpravite kasneje kot običajno, zagotovo niste edini. Vendar v tem primeru tvegate družbeni jet leg, ki telesu ni najbolj prijazen.  

Družbeni jet leg se zgodi, ko se konec tedna v posteljo odpravite kasneje kot običajno in jutro prespite. To prispeva k slabemu zdravju, poslabšanju razpoloženja in utrujenosti, pa čeprav še vedno dobite zadostno količino spanca. Pomembnosti urejenega spalnega ritma pritrjujejo tudi znanstveniki, ki so v ta namen testirali približno 1000 odraslih oseb, starih med 22 in 60 let. Upoštevali so razliko v spanju med tednom in vikendom.

Ob upoštevanju drugih dejavnikov, ki bi lahko vplivali na rezultate (dohodek, izobrazba, zaposlitev, motnja nespečnosti) so ugotovili, da je družbeni jet lag povezan z 22% zdravih oseb in 28% oseb, ki imajo kakršnekoli zdravstvene probleme.

Vsaka zamaknjena ura spanja v prostih dneh je povezana tudi z 11% večjim tveganjem za srčne bolezni, zaspanost in depresijo. Ker je raziskava temeljila na opazovanju, ne more dokončno potrditi odnosa med vzroki in posledicami družbenega jet lega in zdravja. Vendar dokazuje, da primerna količina spanja med vikendom ni vse, kar šteje. Torej je reden urnik učinkovita, enostavna in poceni preventiva proti boleznim srca in nekaterim drugim zdravstvenim težavam.

Če se na vsake toliko časa odpravite v posteljo kasneje, to še ne pomeni katastrofe. Ko pa to počnete iz tedna v teden, se lahko spremeni v nezdrav način življenja. Reden cikel spanja (tudi ob vikendih) bi moral biti življenjski cilj prav tako kot 30 minut vadbe na dan.

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?