No, če ste zjutraj pred odhodom iskali ključe, se vam ni treba bati, da postajate dementni. A vseeno bodite pozorni na spodnje znake.
Medtem ko ena izgubljena stvar še ni znak demence, ste se morda začeli spraševati, ali je vsakdanje jutranje iskanje ključev simptom katere od bolezni, ki ima opravka s spominom in možgani. Ker zdravil še ne poznamo, si nekateri raje mečejo pesek v oči, kot da bi prepoznali zgodnje znake, vendar je za kakovostnejše življenje bolje, da veste, pri čem ste.
Bi pri sebi prepoznali spodnje znake demence, če bi jih imeli?
Težave imate z rutinskimi stvarmi
Plačevanje položnic, opravljanje več gospodinjskih opravil hkrati, vpisovanje v spletno banko, izpolnjevanje službene preglednice, kuhanje in podobno vam nikoli ni delalo težav, vse ste lahko opravili že skoraj podzavestno. Sedaj pa se vam zdi, da nenehno iščete gesla, preverjate to in ono, pozabite dobro poznan recept ...
Če se večkrat znajdete v tem problemu, da pozabljate stvari, ki naj bi bile rutinske, vam telo morda kaže zgodnje znake demence. Vendar so simptomi nekoliko različni od človeka do človeka, zato se ob sumu obrnite na zdravnika.
Zlahka se izgubite
Ponovno, če se enkrat zmedete in ne veste, kako iti ven iz dobro poznanega nakupovalnega središča, nimate zgodnjih znakov demence. Pomembno je, da se opazujete, ali se to zgodi večkrat.
Izgubljanje na znanih in večkrat prehojenih mestih ter to, da pogosto pozabite na čas, sta oba zgodnja znaka demence. Če hitro izgubite orientacijo tudi v domačem mestu, na to opozorite svojega zdravnika.
Težko si zavežete vezalke
Ali pišete, oblikujete origami, naredite sladico z rokami ... Se vam zdi, da so vaše roke precej manj uporabne, kot nekoč? Tudi fina motorika je ogrožena, kadar gre za demenco, zato pacienti pogosto opazijo, da si težko zavežejo čevlje ali zapnejo srajico.
Pešanje fine motorike je vredno preveriti pri zdravniku, a ne gre nujno za demenco. Lahko je znak drugih zdravstvenih težav, ki jih lahko odpravite.
Ne najdete prave besede
Veste tisti prijatelj iz mladosti, kako mu je že bilo ime? Imate na koncu jezika, a ne morete izreči ... Ja, vsem se je zgodilo, in če se zdi, da zadnje čase (poleg ključev) iščete besede kar redno, se oglasite pri zdravniku. Ta bo ocenil vaše kognitivne zmožnosti.
Težave z jezikom in govorom, kot je iskanje prave besede ali ponavljanje iste besede ali fraze, je lahko znak demence.
Opažate spremembe v razpoloženju
Vsak ima kdaj pa kdaj slab dan, rdeča zastavica pa se pokaže, ko postajate vedno bolj zaprti vase, se umikate iz družabnih situacij, ste velikokrat razdražljivi brez pravega razloga, postajate anksiozni ... Ja, demenca vpliva na razpoloženje človeka. Kadar vi ali vaši bližnji opazijo spremembe v razpoloženju, vedenju in pomnenju, je čas za obisk pri zdravniku.
Vir: BestLife
Prisluhnite podkastu z Borutom Pahorjem!
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?