Alternativna medicina

14. 9. 2010
Deli
Alternativna medicina

Pomanjkanje zaupanja v tradicionalno medicino in povečanje alternativnih možnosti zdravljenja sta povzročila povečanje priljubljenosti alternativne medicine po vsem svetu, ki se po navadi uporablja za zdravljenje kroničnih ali ponavljajočih se bolezni.

Raziskava Global TGI kaže, da so ljudje, ki zaupajo v homeopatsko medicino, bolj verjetno že trpeli za težjimi oblikami bolezni. Vendar pa kljub temu obstaja določena stopnja nezaupanja do novih oblik zdravljenja.

Z uporabo raziskave Global TGI, ki vključuje tudi podatke Mediane TGI Adria in Mediane TGI Slovenia, smo raziskovali vedenja potrošnikov do alternativne medicine v Sloveniji in na Hrvaškem ter v preostalih državah sveta.

V Sloveniji in na Hrvaškem so do homeopatske medicine precej nezaupljivi, saj po podatkih raziskave Mediana TGI tej zaupa le 15 odstotkov slovenske in 17 odstotkov hrvaške populacije. Vendar pa delež teh v Sloveniji narašča, (vir: Mediana TGI Slovenia in TGI Croatia 2009/01).

Zagovorniki homeopatske medicine

V Indiji so alternativne oblike zdravljenja uveljavljeno sredstvo proti boju z različnimi boleznimi, zaupa jim kar 94 odstotkov populacije. Tovrstna oblika zdravljenja je vključena v splošni zdravstveni sistem Indije, po podatkih

Globalu TGI pa se je v zadnjem letu dni kar eden od desetih Indijcev posvetoval s homeopatom. Poleg Indije homeopatsko medicino zagovarjajo tudi v Latinski Ameriki in na Bližnjem vzhodu. Približno polovica prebivalstva v Braziliji, Čilu, Savdski Arabiji in v ZAE pravi, da zaupajo homeopatski medicini.

V drugih državah, predvsem v Evropi, pa so potrošniki manj prepričani o novih oblika zdravljena. Najmanj zaupljivi so Britanci, saj le eden od desetih zaupa alternativni medicini. Podobno je v Nemčiji, kjer zaupa le 27 odstotkov, kar je malo glede na to, da homeopatija izhaja od tam. Največ zaupanja alternativnim oblikam zdravljenja pa v Evropi namenjajo Francozi.

Kdo uporablja alternativno medicino?

V skladu z raziskavo Global TGI je populacija, starejša od 35 let, bolj dovzetna za alternativno medicino. Tudi v Sloveniji in na Hrvaškem beležimo enake ugotovitve. Domnevamo lahko, da se sprejemanje tovrstne oblike zdravljenja povečuje s starostjo.

Najnovejši podatki za prvo polovico letošnjega leta kažejo, da v Sloveniji na primer 18 odstotkov ljudi, starih od 35 do 75 let, pravi, da zaupajo homeopatski medicini, medtem ko mlajši, stari med 15 in 34 let, zaupajo manj (15 odstotkov).

Vir: Global TGI, Mediana TGI in TGI Croatia

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?