Zelišča na različne načine vplivajo na plodnost. Predvsem pa so naravne metode uravnavanja rodnosti v veliki prednosti pred kemičnimi sredstvi.
Kako deluje naravna kontracepcija?
Nekatera zelišča vplivajo na jajčnike, druga na maternico, vplivajo na normalno produkcijo hormonov ali določene hormone blokirajo, delovanja nekaterih pa še ne razumemo, vendar so vseeno učinkovita.
Nekatera zelišča vplivajo, na primer, na implantacijo ("ukoreninjenje" oplojenega jajčeca v steno maternice) in ta se lahko uporabljajo namesto jutranje tabletke ali pa vplivajo na moško plodnost, saj se vmešajo v normalno produkcijo sperme ali v mobilnost spremijev.
Vsako zelišče se uporablja na svoj način, zato je potrebno podrobno poznati njegovo delovanje, način uporabe in doziranje.
Dnevna zeliščna kontracepcija
Kot dnevni zaščitni sredstvi poznamo divji yam in neem (nim).
Divji yam so že v 18. in 19. stoletju uporabljali za lajšanje menstrualnih krčev in težav, povezanih z rodnostjo. Leta 1950 so znanstveniki odkrili, da korenine divjega yama vsebujejo diosgenin. Diosgenin je fitoestrogen ali rastlinski estrogen, ki se ga lahko kemično pretvori v hormon progeteron. Diosgening je bil prvič uporabljen v kontracepcijskih tabletkah leta 1960.
Vendar zanesljivost divjega yama ni stoodstotna, zato je njegova uporaba vprašljiva. Glede njegovega učinkovanja je potrebno več raziskovanja in preizkušanja.
Tudi olje neem-a, drevesa iz Indije, se uporablja kot kontracepcijsko sredstvo. Ženske ga uporabljajo vaginalno, kot spremicid, moški pa kot dnevno kontracepcijsko sredstvo, ki povzroči začasno sterilnost.
Grenivka kot kontracepcijsko sredstvo
Grenivka se je uporabljala kot kontracepcijsko sredstvo v antiki. Semena grenivke vsebujejo hormon oestron, ki je identičen hormonu estrogenu v telesu. Semena grenivke naj bi bila najboljši vir oestrona.
Več si preberite v prispevku Naravna zeliščna kontracepcija.
Novo na Metroplay: "Prehransko okolje, v katerem danes živimo, je zelo nenaklonjeno temu, da smo zdravi"