Prvič v zgodovini je bilo narejeno zdravilo, da upočasnjuje Alzheimerjevo bolezen, danes pa naj bi dobilo zeleno luč za uporabo v Združenem kraljestvu.
Gre za zdravilo Lecanemab, prvo zdravilo, za katerega so ugotovili, da pri bolnikih upočasni kognitivni upad za 27 odstotkov, pred dnevi pa naj bi Regulativna agencija za zdravila in zdravstvene izdelke (MHRA) izdala dovoljenje za zdravljenje zgodnje Alzheimerjeve bolezni, piše britanski Telegraf.
Preberite še:
Strokovnjaki upajo, da bo to velik korak pri zaustavitvi te bolezni, ki pesti številne ljudi po vsem svetu, število pa strmo narašča. V Sloveniji denimo za Alzheimerjevo boleznijo trpi več kot 32 tisoč ljudi.
Vendar je treba povedati, da je bila Evropska agencija za zdravila veliko bolj skeptična do lekanemaba.
Pravzaprav so prejšnji mesec zavrnili licenco za zdravilo z argumentom, da morebitni neželeni učinki, vključno s potencialno krvavitvijo v možganih, ne odtehtajo učinek zdravila na upočasnitev napredovanja Alzheimerjeve bolezni.
Zdravilo se jemlje vsaka dva tedna skozi intravenozno kapljanje, britanska regulativna agencija pa bo za vsak primer določila določena pravila za zmanjšanje tveganja škodljivih stranskih učinkov.
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?