Številke kažejo, da atopični dermatitis prizadene že skoraj vsakega sedmega otroka, vzroki nastanka te bolezni pa še niso popolnoma pojasnjeni.
Čeprav ta bolezen načeloma ni nevarno obolenje, lahko zelo močno vpliva na kakovost življenja ne le otroka, temveč vse družine.
V letu 2010 je bila na univerzi Qassim opravljena raziskava, v katero je bilo vključenih 774 družin z otroki z atopičnim dermatitisom. Le trije odstotki družin so navedli, da imajo normalno kakovost življenja, 23 odstotkov družin je navedlo, da je njihova kakovost življenja malce prizadeta, 66 odstotkov, da je zmerno prizadeta, sedem odstotkov družin pa meni, da je kakovost njihovega življenja hudo prizadeta.
Otroci z atopičnim dermatitisom imajo zaradi srbečice pogosto neprespane noči, kar vpliva seveda tudi na starše. Temu prispevajo še dodatne finančne in časovne obremenitve za obiske zdravnikov in zdravljenje, omejitve pri pripravi hrane in uporabi raznih mil in praškov.
Zdravljenje
Zdravljenje atopičnega dermatitisa poteka navadno s kortikosteroidi. Je sicer kratkoročno učinkovito, vendar dolgoročno, predvsem zaradi močnih stranskih učinkov, ni priporočljivo.
Večina staršev za svoje otroke tako išče alternative med izdelki za nego, ki jih lahko varno uporabljajo na nežni otroški koži.
Tekst: Nataša Purkat, foto: Shutterstock