V priljubljeni seriji Beli lotos (The White Lotus) igralci posegajo po tabletah za tesnobo in nespečnost, kot da gre za neškodljive bombone. A resnica je daleč od tega – zdravila, kot je lorazepam, so lahko nevarna.
Lorazepam, ki spada med benzodiazepine, se v seriji pogosto pojavi v rokah Victorie Ratliff, ki ga med večerjo jemlje skupaj z vinom. Rezultat? Kombinacija zaspanosti in živčnosti, ki hitro pokaže temno plat tega zdravila.
Zakaj je lorazepam nevaren?
Beli lotos ni osamljen primer. V seriji Pittsburška bolnišnica (The Pitt) se denimo prikazuje uporaba zdravila librium, še enega benzodiazepina. A opozorila strokovnjakov segajo daleč onkraj fikcije. Zdravila, kot je lorazepam, imajo velik potencial za zasvojenost. Odtegnitveni simptomi niso zgolj neprijetni, v določenih primerih so lahko tudi smrtno nevarni.
"Zloraba benzodiazepinov ni redkost. Raziskave kažejo, da je problem bistveno hujši, kot smo domnevali," pravi dr. Ian C. Neel za New York Times.
Benzodiazepini – pogosto imenovani "pomirjevala" – se predpisujejo za zdravljenje tesnobe, paničnih napadov, nespečnosti in tudi pri odvajanju od alkohola. V primerjavi z antidepresivi, ki začnejo delovati šele po nekaj tednih, delujejo takoj – zato so priljubljeni pri tistih, ki iščejo hitro olajšanje.
A kot opozarja psihiatra dr. Ludmila De Faria iz Ameriškega psihiatričnega združenja, se lahko toleranca razvije že po nekaj tednih redne uporabe – tudi če zdravila jemljemo po navodilih. Nekatera zdravila, kot sta diazepam in klonazepam, ostajajo v telesu dalj časa, druga, kot je alprazolam, se razgradijo hitreje. To lahko zavede ljudi, ki ne vedo, da se učinki kopičijo.
"Pogosto to ljudje spregledajo. Vzamejo še eno tableto in učinek je podoben, kot bi spili več alkoholnih pijač," pojasnjuje De Faria.
Leta 2019 je bilo v ZDA izdanih približno 92 milijonov receptov za benzodiazepine, največ med 50. in 64. letom starosti. Zaradi vse pogostejših zlorab je FDA leta 2020 zaostrila opozorila pri teh zdravilih.
"Toda tudi ko zdravniki opozorijo na tveganja, to pacienti pogosto dojamejo šele, ko se sami soočijo s posledicami," opozarja dr. Neel.
Kombinacije z alkoholom in drugimi zdravili so lahko smrtonosne
Še posebej nevarno je, če bolnik jemlje več pomirjeval hkrati – denimo zdravila za spanje ali antihistaminike. Ko k temu dodamo alkohol, postane kombinacija še bolj tvegana. Vse te snovi zavirajo delovanje osrednjega živčnega sistema in lahko povzročijo resne težave z dihanjem.
Starejši so še posebej ranljivi. Z leti telo počasneje presnavlja zdravila, kar pomeni, da ostanejo v organizmu dlje časa. Benzodiazepini lahko pri osebah z demenco povzročijo zmedenost ali celo delirij, povečajo pa tudi tveganje za padce in prometne nesreče.
Zaradi teh tveganj se benzodiazepini običajno predpisujejo le za kratek čas – največ štiri tedne. Pri kroničnih težavah se uporabljajo le kot zadnja možnost.
Z zdravili ne smemo prenehati nenadoma
Raziskava iz leta 2019 kaže, da skoraj petina uporabnikov benzodiazepinov zlorablja ta zdravila. Ko se razvije odvisnost, so simptomi ob prekinitvi lahko hudi: nespečnost, tesnoba, potenje, povečan srčni utrip, povišan krvni tlak, slabost in bruhanje. Zato je treba odmerke zmanjševati postopoma, pod zdravniškim nadzorom.
V tem obdobju zdravljenja je ključna podpora: stabilna spalna rutina, spremembe življenjskega sloga in terapevtska pomoč. Po potrebi se lahko uporabi tudi klonidin, ki lajša odtegnitvene simptome.
Zdravilo ni rešitev, ampak le začasna opora
Strokovnjaki opozarjajo: namesto da se zanašamo na zdravila, moramo odkriti in odpraviti temeljni vzrok tesnobe. Zdravila niso čudežna rešitev, ampak le obliž, ki nas lahko hitro pripelje do hujših težav.
Vir: mondo.rs