Bi morali po vročem dnevu imeti vročo ali mrzlo prho?

18. 6. 2023
Deli
2 / 2
Profimedia

IZOGNITE SE EKSTREMOM

Ko se pričnejo vroči dnevi, vas zagotovo zamika ledeno mrzla voda tudi pod prho. Vendar počakajte: zelo vroča ali zelo mrzla prha vpliva na znake, s katerimi telo zaznava vročino.

Vroča prha bo telo še bolj segrela, telo pa želi doseči ravno nasprotno in ga ohladiti. Nakopali mu boste še več dela, poleg tega ne boste čutili hotene ohladitve. 

Tudi mrzla prha bo delovala kontraproduktivno. Telo namreč pretenta v to, da je ozračje mrzlo in zato znojenje ni potrebno. Znojenje pa je naraven način za hlajenje telesa. Mrzle prhe prav tako vplivajo na pretok krvi v kožo, ki se zmanjša. 

Mrzla prha ne bo shladila telesne temperature, za kar si telo prizadeva v vročem vremenu. 

Najbolje je, da se prhate z mlačno ali rahlo hladno prho, vendar ne mrzlo. Ne zahajajte v ekstreme. Če se želite shladiti, začnite s toplo vodo in na koncu prhanja vsakih 10 sekund preklopite vodo na malce hladnejšo. Tako se bo temperatura telesa počasi spustila.

Morda bi vas zanimalo tudi:

Je hrana na naših policah, sploh varna?

V novi epizodi Aktivni podkasta gostimo Zalo Mlinšek, mag. inž. prehrane. S svojim znanjem Zala številnim pomaga pripravljati bolj zdrave in hranljive obroke, tokrat pa smo se z njo pogovarjali o varnosti živil, ki so na naših policah.

Kdaj lahko rečemo, da je živilo varno? Kaj pomenijo različne oznake na artiklih? Kaj so aditivi v živilih? Kako je z gensko spremenjenimi organizmi? Vse to in še več v tokratni epizodi!

Pogovoru prisluhnite tukaj:

Novo na Metroplay: "Kar naenkrat se liki začnejo obnašati po svoje" | Tadej Golob o pisanju kriminalk