Kateri so znaki borelioze in do kakšnih posledic lahko bolezen pripelje? Razktivamo vse, kar morate vedeti o tej bolezni!
Lymska borelioza je bolezen, ki se prenaša prek okuženih klopov. Gre za resno zdravstveno stanje, ki se v pričetku kaže s simptomi, kot so izpuščaji, utrujenost, povišana telesna temperatura in glavoboli.
Preverite, kako točno bolezen prepoznati, kako poteka diagnoza, kakšne so lahko posledice borelioze ter kako ukrepati ob sumu na okužbo.
Znaki borelioze
Prvi in najpogostejši znak borelioze je obročasti izpuščaj. Ta se običajno pojavi 7 do 10 dni po ugrizu klopa in lahko doseže premer tudi čez 20 cm, čez nekaj tednov pa izgine.
Drugi zgodnji simptomi borelioze so precej podobni gripi. Morda izkusite utrujenost in glavobol, lahko pa se pojavijo tudi povišana telesna temperatura in vnetje žrela. Pogosto nastopijo tudi otečene bezgavke.
Med pogostimi kasnejšimi simptomi so tudi bolečine v mišicah, kosteh in sklepih. V kolikor se borelioze ne zdravi, se bolečina v sklepih pojavi čez nekaj mesecev v obliki artritisa. Pri nekaterih lahko celo nastopi kronični artritis.
Bolniki imajo tudi različne druge bolezenske znake, kot so trd vrat, glavobol, občutljivost za svetlobo, izguba spomina, spremembe razpoloženja, kronična utrujenost, ponavljajoči se izpuščaji, ohromelost ene ali obeh polovic obraza, motnje srčnega ritma in z njo povezana izguba zavesti, bolečine v prsnem košu in mravljinčenje v določenih delih telesa. Nastopijo lahko tudi spremembe v duševnem zdravju.
Znaki borelioze so si od primera do primera precej različni in niso specifični, zaradi česar je še toliko pomembneje, da ob morebitnemu ugrizu klopa dobro opazujemo svoje telo in smo pozorni na vsako najmanjšo spremembo, ki bi lahko nakazovala na boreliozo.
Borelioza in njene posledice
V kolikor borelioze ne zdravimo, lahko pride do hudih zdravstvenih zapletov. Okužba se lahko razširi na sklepe, srce in živčni sistem ter tako povzroči širok spekter težav.
Pogoste dolgotrajne posledice nezdravljene borelioze so hudi glavoboli, paraliza obraza, artritis, vnetje možganov, motnje srčnega ritma in vrtoglavice.
Diagnoza in zdravljenje
Boreliozo se običajno diagnosticira po fizičnem pregledu pri zdravniku; ta včasih postavi diagnozo že na podlagi simptomov. Pogosto se priporoča tudi laboratorijske preiskave, na katere vas prav tako napoti zdravnik.
Ravno na podlagi natančne diagnoze nato strokovnjak oceni napredovanje bolezni in predpiše ustrezno zdravljenje; zgodnje faze okužbe lahko obvladujemo s pomočjo antibiotikov, v primeru zapletov pa je potrebno tudi dodatno zdravljenje.
Včasih zdravnik predpiše tudi zdravila, ki lajšajo simptome, bolečine v sklepih in mišicah pa je možno ublažiti s pomočjo fizioterapije.
Čeprav je večino primerov borelioze mogoče pozdraviti z antibiotično kuro, imajo bolniki lahko tudi naknadne simptome po zdravljenju, kot so utrujenost, težave s koncentracijo, bolečine v kosteh, sklepih in/ali mišicah. Simptomi lahko trajajo tudi več kot pol leta po koncu zdravljenja.
Ne pozabite na preventivo
Da bi se izognili morebitnim zapletom in dolgotrajnim posledicam je ključno, da se že preventivno izognemo ugrizom klopov.
Sploh, ko se odpravite v naravo, se ustrezno zaščitite pred klopi, ne pozabite pa tudi na samopregledovanje; če klopa pravočasno in pravilno odstranite, tudi s tem lahko preprečite okužbo; ta se namreč pojavi šele, če je klop bil na telo prisesan 36 do 48 ur.
- Preverite še, kako izdelati domače pršilo proti klopom >
Ključno je torej, da se že preventivno zaščitimo pred klopi, v primeru suma na okužbo pa se takoj posvetujte s svojim zdravnikom.
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?