Že naši predniki so redno pripravljali ta napitek, ki rešuje številne težave.
Olive so priljubljeno živilo Sredozemlja in ključna sestavina mnogih mediteranskih jedi. Poleg svojega značilnega okusa so tudi odličen vir vitaminov, mineralov in drugih pomembnih hranil. Ali ste vedeli, da so izredno zdravilni tudi oljčni listi?
Ne spreglejte:
- S temi navadami nenamerno škodite zdravju ledvic: zagotovo počnete vsaj eno
- Kje je najboljše mesto za shranjevanje kruha ob visokih temperaturah? (Ni hladilnik)
- Nevrolog opozarja: "Poleti pri uporabi klime nikar ne počnite te napake"
Zdravilni učinki oljčnih listov
Že od antičnih časov so se oljčni listi uporabljali kot zdravilo za mnoge bolezni: naši predniki naj bi jih uporabljali za zdravljenje več kot 60 različnih tegob. So odličen vir vitamina E, pomembnega antioksidanta, ki je ključen za zdravo telo.
Oljčni listi naj bi pomagali pri zdravljenju pljučnice, tuberkuloze, gripe, meningitisa, hepatitisa B, herpesa, vnetja sečil. Prav tako naj bi krepili imunski sistem, delovali protivirusno in antibakterijsko, ščitili pa naj bi tudi proti glivicam. Oljčni listi naj bi pomagali tudi pri uravnavanju krvnega tlaka in holesterola.
Nekatere raziskave namigujejo, da čaj iz oljčnih listov vsebuje več antioksidantov kot zeleni čaj, ki že vrsto let sodi med najbolj zdrave čaje na svetu.
Kako pripraviti čaj iz oljčnih listov?
Liste za čaj je najbolje nabirati spomladi. Po nabiranju je treba liste oprati in posušiti na zraku, nato pa jih hraniti v zaprti posodi, stran od neposredne sončne svetlobe.
Za pripravo čaja uporabite 15 do 20 posušenih oljčnih listov na 300 mililitrov vode. Vodo zavrite, dodajte liste in jih kuhajte 2 do 3 minute. Po kuhanju pustite liste, da se namakajo v vodi še 10 minut, nato pa jih odstranite. Čaj lahko pijete topel ali hladen, posamezno ali z dodatkom medu, limone.
Idealno je, da čaj uživate vsak dan, v primeru kakršnih koli zdravstvenih težav pa se pred uživanjem posvetujte s strokovnjakom.
Vir: kafe.rs
- Preberite si še: Naši predniki so redno uživali to žito, mi pa smo nanj pozabili: ščiti srce, krepi kosti in izboljšuje prebavo