Ravno pravi čas je, da se odpravite nabirat šentjanževko, ki je primerna za vse od zdravljenje težav s kožo, blage depresije do ginekoloških težav.
Ni odveč, če imate olje te rastline nekje pri roki ali doma. Prišlo vam bo prav za nego kože, las, kakor tudi za vtiranje med masažo odraslih ter za masažo in nego novorojenčkov.
V ljudski medicini se šentjanževka pogosto uporablja pri zdravljenju vročine ter težavah jeter in žolča. Pravzaprav pa je najbolje raziskano njeno delovanje proti depresiji, ko se pri zdravljenju uporabljata čaj ali tinktura. S kliničnimi raziskavami je potrjen vpliv šentjanževke na depresivna stanja, od lahkih do srednje težkih depresij. Rezultat pri depresiji nastopi postopoma, natančneje so spremembe opazne po dveh tednih.
Recept za tinkturo iz cvetov šentjanževke
Tinkturo proti depresiji pripravite iz 20 g sveže posušenih cvetov, ki jih prelijete s 100 ml 70 odstotnega alkohola. Pustite, da stoji najmanj dva tedna, in precedite. Dvakrat do trikrat na dan jemljite 20 kapljic, ki jih kapnete v pol kozarca vode. Terapija naj traja od štiri do šest tednov, seveda pa se pred uporabo posvetujte z zdravnikom ali strokovnjakom, še posebej, če imate težjo obliko anksioznosti.
Recept za čaj iz šentjanževke
Za čaj iz šentjanževke proti depresiji potrebujte eno do dve žlički suhe šentjanževke, ki jo pustite, da v vroči vodi stoji deset minut. Zjutraj in zvečer popijte skodelico čaja. Za čim boljše rezultate je čaj treba piti od štiri do šest tednov zapored. Pomembno je poudariti, da nosečnice ne smejo piti čaja iz šentjanževk.
Poleg tega, da izboljšuje razpoloženje, šentjanževka zmanjšuje občutek izčrpanosti, utrujenosti in brezvoljnosti. Pomaga tudi pri neutemeljenih strahovih in motnjah spanja. Uspešno se uporablja tudi za otroke in mlade, ki imajo težave s spanjem in koncentracijo, priporočajo pa ga tudi ženskam v menopavzi.
Olje šentjanževke je rdeče barve, pridobiva pa se tako, da v deviško oljčno olje ali v neko drugo hladno stiskano olje potopimo cvetove. To olje je skorajda čudežno, ker uspešno pomirja ali celo zdravi kar nekaj simptomov – od kožnih bolezni, kot so akne, brazgotine, opekline zaradi sonca, prek blage depresije in vse do ginekoloških motenj. Zaradi tega je stekleničko olja šentjanževke dobro imeti v vsaki hišni lekarni.
Prav bo prišla za nego kože in las, kakor tudi za podlago pri masiranju odraslih in za negovanje in masiranje novorojenčkov.
Regenerira kožo in vlaži, pomirja vnetne procese na koži (pretirano sončenje, ekceme, dermatitise …). Olje je odlično za preprečevanje ustvarjanja ran bolnikom, ki stalno ležijo. Povoj z oljem damo na najobčutljivejša mesta, kot je hrbet, menjamo pa ga nekajkrat na dan.
Poudarjamo pa, da vam olje na plaži kot preventiva pri sončenju ne bo pomagalo.
Tradicionalno se to olje namreč uporablja za sončenje, je pa občutljivo za svetlobo, zaradi česar ga ne morete uporabljati neposredno pred sončenjem. Poleg tega šentjanževo olje ne vsebuje zaščitnega faktorja.
Pravila nabiranja šentjanževke
Šentjanževka se nabira od sredine junija do avgusta. Nabira se zgornji zeleni del, saj je v cvetovih in zgornjih listih največ aktivnih snovi. V listih so drobne oljne žleze, in ko jih obrnemo proti soncu, je videti, kot da so polni luknjic.
Vnetja mišic
Šentjanževo olje je odličen izbor za masažo zaradi ugodnega delovanja na cirkulacijo. Zelo je učinkovito pri vnetju mišic in živcev, revmi, išiasu in pri protinu.
Recept za domače šentjanževo olje
Čist kozarec za vlaganje napolnite s cvetovi šentjanževke, ki ste jih pred tem posušili na čisti krpi (cvet ne sme biti preveč suh). Cvet do vrha kozarca prelijte z deviškim oljčnim oljem ali drugim hladno stiskanim oljem. Posodo dajte na svetlo in pustite stati mesec dni. Nato olje precedite v čisto embalažo.
Domači preparati za kožne težave
Za obraz in vrat po sončenju
V kozarec hladnega čvrstega jogurta pomešajte žličko šentjanževke. Nanesite na obraz in dekolte ter na druge rdeče dele telesa. Pustite stati pol ure in nato sperite z mlačno vodo.
Masaža za utrujena stopala
Pripravite 10 ml šentjanževega olja, pet kapljic metinega olja in pet kapljic olja prave sivke. Mešanico vtrite v stopala po topli kopeli, uležite se in dvignite stopala.
Večnamenski losjon za kožo
Vzemite 80 ml šentjanževke, 20 ml hidrolata sivke in 25 kapljic eteričnega olja prave sivke. Pomešajte v steklenički z razpršilcem. Po prhanju stekleničko pretresite in vsebino nanesite na mokro kožo.
Blaži nastanek strij
Šentjanževo olje lahko uporabljajo tudi nosečnice proti nastanku strij in za masažo medeničnega dna. Bodite previdni, ker se nosečnicam ne priporoča pitje šentjanževega čaja.
Proti aknam in hemoroidom
Pri hemoroidih, turih in razširjenih venah, herpesu, aknah, brazgotinah, iritacijah in opeklinah se priporoča mazanje s šentjanževim oljem nekajkrat na dan.
Sicer pa šentjanževka v telesu močno poveča aktivnost encimov, ki so odgovorni za razgradnjo zdravil. Ob sočasnem jemanju šentjanževke in drugih zdravil je učinek teh zdravil zmanjšan, v vsakem primeru se je ob pitju zdravil o uporabi šentjanževke dobro pogovoriti z zdravnikom.
Novo na Metroplay: "Prebivalec Sardinije in prebivalec Ljubljane se razlikujeta v tisoče stvareh" | Leon Bedrač, 3. del