Katere povsem običajne znake diabetesa tipa 1 včasih spregledajo celo zdravniki?

26. 11. 2023
Deli
Katere povsem običajne znake diabetesa tipa 1 včasih spregledajo celo zdravniki? (foto: Profimedia)
Profimedia

Bodite pozornejši na svoje zdravje - nekateri od spodnjih simptomov se zdijo nekaj običajnega, a lahko nakazujejo na resen zdravstven problem. 

Večkrat ste že slišali nasvet, da bi morali poslušati svoje telo. In res je tako, saj vam vedno "pove", kaj je narobe, kaj potrebuje in kdaj je potrebno ukrepati. Enako velja za resne zdravstvene probleme, kot je diabetes tipa 1. Kot boste videli, so nekatere spremembe videti običajne in jih ne bi pripisali tej bolezni. A če jih poznate, lahko hitro ukrepate in preprečite hude posledice. 

Diabetes štejemo med avtoimunske bolezni, pri kateri gre za to, da telo preneha proizvajati lasten inzulin. Simptome lahko zmotno pripišejo npr. anoreksiji ali čemu drugemu, včasih jih je težko povezati med seboj. 

Lažje je, če ste tudi sami pozorni na spremembe pri vašem telesu, saj jih boste najbolje opazili. 

Pri diabetesu tipa 1 pogosto spregledamo naslednje simptome: 

Izguba teže

Izgube nekaj kilogramov bi verjetno bili še veseli in se ne bi pretirano ukvarjali s tem, kako vam je to uspelo, čeprav niste ničesar spremenili. A previdno: vedno, ko se teža nenačrtovano spremeni (navzgor ali navzdol), je to razlog za skrb. Ugotoviti morate, zakaj ste kar naenkrat shujšali ali se zredili, posebno kadar prehrana in pogostost gibanja ostane enaka. 

Ker telo pri diabetesu tipa 1 preneha proizvajati inzulin, začne razgrajevati maščobo in mišice, zaradi česar hujšate. Lahko celo povečate obroke, pa bo rezultat isti. 

Velika žeja in lakota

Če opazujete svoje prehranske navade, boste opazili, da včasih jeste več, drugič manj. Po vadbi si npr. zaželite obilnejšega obroka, medtem ko na običajen dan pojeste nekaj majhnega in lahkega, pa imate dovolj. Ženske lahko čutijo povečano željo po hrani pred menstruacijo ali med nosečnostjo. Vsi se občasno zatekamo k hrani, ko smo pod stresom. In to je povsem običajno. 

Kadar gre za diabetes, boste opazili večje spremembe. Diabetiki pred postavljeno diagnozo čutijo veliko žejo in lahko povečajo vnos tekočine, vendar so še vedno zelo žejni. Poveča se tudi uriniranje, saj se v krvi prične kopičiti glukoza. Zaradi tega ledvice delajo veliko več kot običajno in filtrirajo ter absorbirajo odvečen sladkor. Rezultat tega je pogostejše uriniranje. 

Utrujenost

Po težkem dnevu, neprespani noči in še kdaj čutite veliko utrujenost. Takrat ne pomaga niti kava in sladki prigrizki. Vendar ta utrujenost mine, ko se ponovno držite svojega urnika spanja (saj ga imate?), jeste hranljive obroke, se gibate, se razmere v službi umirijo, predelate težke dogodke ... 

Ko je telo prikrajšano za inzulin, ste obsojeni na izčrpanost, in to ves čas. Lahko spite 8 ur ali več, si vzamete čas za popoldanski počitek, se redno gibate, sproščate pred spanjem, ne uporabljate elektronskih naprav pred nočnim počitkom, boste še vedno izjemno utrujeni. Telo ne more učinkovito pridobivati energije iz hrane, zato ne more delovati učinkovito. 

Mravljinčenje v stopalih in nogah

Poznate tisti občutek, ko vam "zaspi" noga, ali se prebudite z mravljinci, ker ste spali v čudnem položaju? Precej nadležno in neprijetno, kajne? Na srečo občutek hitro mine, če se malce razgibate, usedete v pravilen položaj, zmasirate. Če za tem stoji resna zdravstvena težava, kot je diabetes tipa 1, boste mravljinčenje čutili ves čas, lahko pa se pojavi tudi v dlaneh. 

Visok krvni sladkor lahko poškoduje živce po telesu. Okvare živcev pa prizadanejo noge, stopala in roke ter prebavni sistem, sečila, krvne žile, srce.

Zamegljen vid

Več urno strmenje v ekran našim očem ne dela usluge in velikokrat se soočimo z utrujenimi očmi, tudi zamegljenim vidom. Problem lahko rešite že s kapljicami za vlaženje, ki jih dobite v lekarni, ali obiščite okulista. Da gre za diabetes pa boste vedeli po tem, da kljub vsem ukrepom vaš vid še vedno ne bo jasen. Lahko mislite, da imate napačno dioptrijo, ali da ste jo dobili, vendar vam očala ne bodo pomagala. 

Nenadzorovan povečan krvni sladkor lahko vpliva tudi na vid. Oči so prepletene z živci, ki jih glukoza lahko poškoduje, zgodi se tudi sprememba tekočin, zato vid ni popoln. 

Novo na Metroplay: "V vsakem žanru najdeš dobre in slabe pesmi." | Raiven