Sprva povsem nedolžne zdravstvene težave so se sprevrgle v pravo nočno moro.
30-letna Američanka iz Nove Anglije je po vrnitvi s potovanja v Aziji in dopustu na Havajih doživela pravo nočno moro. Po nenavadnih simptomih, kot sta pekoč občutek v stopalih in glavoboli, so ji zdravniki diagnosticirali parazitsko okužbo možganov.
Prvi znaki: utrujenost, glavoboli in pekoč občutek
Ženska se je po vrnitvi iz Tajske, Japonske in Havajev sprva soočila z utrujenostjo, ki jo je pripisala običajnemu jet lagu. Kmalu zatem so se pojavili glavoboli in pekoč občutek v stopalih, ki se je razširil po nogah in se ob dotiku še poslabšal. Obiskala je dve urgentni ambulanti, vendar je bila po pregledu odpuščena s protibolečinskimi zdravili in zdravili za anksioznost.
Ko so se simptomi poslabšali in se je razvila celo zmedenost, so jo ponovno sprejeli v bolnišnico, kjer so zdravniki končno postavili diagnozo – okužba z glisto vrste angiostrongylus cantonensis, ki je pogostejša v tropskih predelih.
Okužba se običajno prenaša z zaužitjem okuženih polžev, polžjih izločkov ali drugih živali, kot so sladkovodne kozice, rakovice in žabe. Parazit lahko povzroči vnetje možganskih ovojnic, kar vodi v glavobole, otrdelost vratu, bruhanje ter nevrološke motnje.
Med potovanjem je Američanka obiskala Bangkok, kjer je okušala ulično hrano, a se je izogibala surovim jedem. V Tokiu je pogosto jedla suši, vendar je večino časa preživela v hotelu. V zadnjem delu potovanja na Havajih pa je pogosto plavala v oceanu in jedla sveže solate ter suši – potencialne vire okužbe, saj je parazit na Havajih endemičen.
Nevrolog dr. Joseph Zunt je pojasnil, da okužba najpogosteje nastane zaradi zaužitja surovih ali premalo toplotno obdelanih polžev, rastlin, okuženih z njihovimi sluzastimi sledmi, ali drugih vmesnih gostiteljev, kot so sladkovodne rakovice ali žabe.
Glavni gostitelj so podgane
Glavni gostitelj parazita so podgane, ki ličinke zaužijejo, izkašljajo in nato ponovno pogoltnejo, s čimer širijo okužbo. Polži in drugi nevretenčarji se nato okužijo z zaužitjem podganjih iztrebkov. Bolnico so zdravili s steroidi in antiparazitskimi zdravili, ki zavirajo imunski odziv in preprečujejo nadaljnje poškodbe tkiva. Po šestih dneh so jo odpustili iz bolnišnice, simptomi pa so se postopoma umirili.
Strokovnjaki svetujejo previdnost pri uživanju surove hrane, še posebej na območjih, kjer je parazit endemičen, kot so Havaji, jugovzhodna Azija in Pacifiški otoki. Temeljito pranje sadja in zelenjave ter izogibanje uživanju surovih morskih sadežev lahko pomembno zmanjša tveganje za okužbo.