Glavni vzroki za pozabljanje in kako si pomagati

2. 9. 2014 | Vir: liza.aktivni.si
Deli
Glavni vzroki za pozabljanje in kako si pomagati (foto: profimedia)
profimedia

Brez panike: ne pomeni vsaka luknja v spominu začetek demence. Pogosto se za njo skrivajo stres ali telesne težave. Preberite, kaj pomaga.

Gotovo ste že kdaj pozabili na termin pri zdravniku, kje imate očala ali ključe ali pa se iz trgovine vrnili brez pomembne sestavine za peko torte – vsi poznamo te občutke in tudi, da so sicer neprijetni, vendar povsem normalni.

Ko pa se jim pridruži še občasna pozaba imena dobre prijateljice ali kaj podobnega, se bojimo, da so to že prvi znaki demence. Vendar nikar ne skrbite. Za tovrstne težave obstaja še cela vrsta drugih vzrokov.

Včasih je glava preobremenjena

Če imamo na seznamu opravkov preveč nalog ali pa moramo opraviti več nalog hkrati, ni nič nenavadnega, če nas naši možgani pustijo na cedilu. Konec koncev do naše miselne centrale prihaja nešteto vtisov – in mreža nevronov mora filtrirati ta naval informacij in jih razvrstiti. Le tako nastane prostor za nove vsebine.

Opravljanje več nalog hkrati zato za naše sive celice ni najbolj priporočljivo. Raje opravite eno nalogo za drugo in si vmes privoščite odmor.

Premalo odmora?

Znanstvene študije dokazujejo, da velikokrat škodimo sami sebi: če si ne privoščimo odmora med delom, se morajo naši možgani naprezati dvakrat bolj, hitreje postanemo utrujeni in neosredotočeni. Odmor deluje kot nov začetek za možgane in tako boste tudi bolj produktivni.

Globoko vdihnite, zaprite oči, se raztegnite in prigriznite nekaj oreščkov. Ali pa pojejte banano, ki poskrbi za hitro energijo v obliki ogljikovih hidratov.

Pomanjkanje tekočine in sposobnost razmišljanja

Če se težko osredotočite, si lahko pomagate kar s požirkom vode, soka, čaja ali kave. Naše živčne celice lahko namreč med seboj komunicirajo optimalno, kadar je naše telo oskrbljeno z dovolj tekočine. Poleti, ko se veliko potimo, popijte najmanj 1,5 litra tekočine na dan.

Ne pijte pa veliko alkohola – ta na dolgi rok precej škodi našim možganom.

Miselno leni? Morda je kaj narobe z vašo ščitnico

Za pozabljivostjo se ne tako zelo redko skriva motnja delovanje ščitnice. Če organ izloča preveč hormonov, lahko privede do zmedenih stanj. Če pa jih izloča premalo, se to pokaže v neke vrste počasnosti miselnih procesov. Najboljše bo, da se pogovorite z osebnim zdravnikom.

Visok krvni pritisk in diabetes sta tudi možna vzroka:

Da ne bi nastale dementno pogojene poškodbe ožilja in živcev, je pomembno, da imate pod nadzorom krvni pritisk in vrednosti sladkorja v krvi.

Tudi depresija lahko blokira spomin

Simptomi demence so včasih podobni simptomom depresije: prizadeti se pogosto težko osredotoči in ima blokiran spomin. Razliko bo prepoz­nal nevrolog ali psihiater.

Vpliv naše kondicije

Možgani skladiščijo predvsem to, kar nas zanima. Bolj ko smo čustveno navdahnjeni, tem bolj trajno je kopičenje informacij in toliko bolj si določeno stvar tudi zapomnimo.

Zdravila lahko povzročajo slabši spomin

H krivcem prištevamo predvsem zdravila za odvajanje vode in pa tudi močnejša protibolečinska sredstva in pomirjevala. Določeni antidepresivi in zdravila proti nespečnosti so znani, da upočasnjujejo sposobnost hitrega odzivanja. Toda, pozor! Nobenega zdravila ne prenehajte uživati brez posveta s svojim osebnim zdravnikom.

Ali dovolj spite?

Ko ponoči spimo, naši možgani predelujejo informacije, si odigravajo doživeto in skladiščijo sveže informacije v dolgoročni spomin. Zato se tudi velikokrat zgodi, da po spanju najdemo rešitev težav preteklega dne. Vendar pa za to potrebujete redne faze globokega spanca.

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?