Hmelj je večletna dvodomna rastlina iz družine konopljevk. Na ženskih rastlinah, ki jih gojijo v industrijske namene, se razvijajo storžki, ki jih že zelo dolgo uporabljajo v ljudskem zdravilstvu in za varjenje piva.
Hmelj daje pivu grenak okus ter aromo, hkrati pa je naravni antibiotik, zaradi česar služi tudi kot konzervans. V kulinariki so hmelj uporabljali že stari Rimljani, saj so uživali njegove mlade poganjke. Podobni so majhnim belušem, a imajo nekoliko močnejši okus, odlični so kuhani, praženi in pečeni z bešamelom. Hmelj ima pomirjujoče, sedativno in spazmolitično delovanje, zlasti zaradi eteričnega olja in njegovih spojin s kisikom.
Hmeljeva malica
Potrebujemo
- 150 g vršičkov divjega hmelja
- 250 g pirine moke
- 0,5 l mleka (nehomogenizirano)
- 2 jajci
- zeliščna sol po okusu
- olivno olje po okusu
Jajca rahlo prežvrkljamo, solimo z zeliščno soljo, jih vmešamo v mleko in dodamo moko. Dodamo narezane hmeljeve vršičke in vse skupaj zmešamo v homogeno maso.
Maso zlijemo v ponev z razgretim olivnim oljem, pustimo nekaj minut, da dobi zlato rjavo barvo, obrnemo in razkosamo. Pečemo še toliko časa, da se masa enakomerno obarva. Postrežemo z nekaj celimi hmeljevimi vršički.
Vir recepta: Ekomuzej hmeljarstva in pivovarstva Slovenije.