Ni redkost, da nekateri ljudje povišan holesterol v krvi opazijo šele po resnih zdravstvenih težavah, kot sta možganska kap ali srčni infarkt.
Kljub temu, da je dobri holesterol (HDL) bistvenega pomena za optimalno delovanje različnih funkcij v telesu, lahko postane nevaren, če se povišajo ravni slabega holesterola (LDL). Slednji se lahko neopazno nakopiči v arterijah, kar lahko povzroči zamašitev in arteriosklerozo, ki ovira pretok krvi. Povišan holesterol v krvi lahko sicer ponazarja nekaj znakov, ki so manj poznani.
Ne spreglejte:
Manj poznan simptom, ki razkriva povišan holesterol
Enega izmed manj znanih simptomov, ki lahko razkrivajo povišan holesterol v krvi je lahko viden na rokah. Zdravstvena strokovnjakinja in direktorica medicinskega centra Olio Luso, Monika Vaserman izpostavlja nohte.
"Naše telo naj bi signaliziralo, ko je ogroženo. Vendar se pri visokem holesterolu to vedno ne opazi," pravi in dodaja, da lahko visok holesterol napade manj opazno, zaradi česar je težje prepoznati simptome.
Eden izmed opozorilnih znakov se lahko pojavi na nohtih, ki postanejo obledele barve, pravi Vasermanova. "Visok holesterol lahko povzroči nastanek oblog v krvnih žilah. Te obloge nato vplivajo na krvni obtok, posledično pa se pojavijo bledi nohti," je opozorila.
Poleg bledo obarvanih nohtov, so pokazatelj povišanega holesterola tudi krhki in počasi rastoči nohti
Po poročanju zdravstvene službe Združenega kraljestva pa bledo obarvani nohti niso edini simptom, povezan z nohti, ki kaže na povišano raven holesterola. Tudi krhki in počasi rastoči nohti na nogah so lahko znak, ki ponazarja visok holesterol v krvi.
To stanje je znano kot posledica zamašitve arterij s holesterolom in ovira pretok krvi predvsem na področju nog. Simptomi periferne arterijske bolezni se navadno razvijejo postopno, zato je pomembno, da takoj, ko opazite blede nohte ali druge omenjene simptome, poiščete zdravniško pomoč.
Preventivno lahko zoper tveganje za povišan holesterol poskrbite z zdravim življenjskim slogom, ki vključuje:
- izogibanje nasičenim maščobam,
- uživanjem zdrave in uravnotežene prehrane (sadje, zelenjava, polnozrnati izdelki, oreški, semena, zdrave maščobe),
- zmanjšanje uživanja alkohola,
- opustitev kajenja.
Prav tako lahko k zmanjšanju holesterola v krvi pripomore redna telesna aktivnost.
Vir: stil.kurir.rs
Novo na Metroplay: “Vse, kar je za psiho preveč, nase prevzame telo” | Tomislav in Nina Senečić