Ja, prav ste prebrali, hrana nas lahko spravi v dobro voljo. Kar sami pomislite, da se včasih po obroku poleg tega, da ste zadovoljni v želodcu, zadovoljni tudi v duši.
V ZDA že predcej časa pozornost namenjajo študijam med hrano in razpoloženjem in prišli so do sila zanimivih rezultatov.
Ogljikovi hidrati so hitra zadovoljitev
Nevrotransmiter serotonin, ki s pomočjo biokemičnih reakcij v našem telesu skrbi za dobro voljo se začne pospešeno proizvajati kadar zaužijemo ogljikove hidrate. Vendar se je potrebno zavedati, da obstajajo razlike med ogljikovimi hidrati - lahko zaužijemo kakšno sladkarijo, ki bo poskrbela za hiter občutek zadovoljstva, ki pa bo vendar tudi hitro minil, lahko pa pojemo krompir ali testenine in občutek sreče bo trajal veliko dlje.
Razvedrimo se z jogurtom in bananami
Telo za proizvodnjo serotonina potrebuje triptofan - snov iz katere so grajene beljakovine, zaužijemo go lahko v ribah, ovčetini, perutnini, mlečnih izdelkih in tudi v bananah. Vendar sam triptofan nima učinka in ga je potrebno zaužiti skupaj z ogljikovimi hidrati.
Poskusite:
Lončku grškega jogurta dodajte pest oreščkov ali jagodičevja in dve žlici ovsenih kosmičev.
Dobro počutje s pomočjo zelišč in začimb
Tudi za žalost rož'ca raste! Študije so namreč dokazale, da apiol, ki ga najdemo v peteršilju in linalol, ki se nahaja v koriandru ščitita pred depresijo. Ingver ima moč, da nas sprosti, muškatni orešček vsebuje miristicin, ki povzroča evforijo. V papriki in feferonih najdemo kapsaicin, ki nas razvedri in spravi v dobro voljo.
Razvedrijo nas lahko tudi vitamini in minerali
Telo za proizvajanje serotonina potrebuje vitamin B, ki ga lahko prejmemo v oreških, mesu, mlečnih izdeljih, jajcih in drugot. Prav tako pa je pomemben tudi vitamin C, ki ga lahko najdemo v sadju (citrusi) in zelenjavi (paprika).
Železo, kalcij, magnezij in cink pa so znani po tem, da krepijo živce in jih je priporočljivo zaužiti vsak dan.
Železo najdemo v: govejem mesu, ribah in morskih sadežih, perutnini, špinači
Kalcij najdemo v: mlečnih izdelkih, suhih figah, repi, soji, suhih slivah, dateljnih, suhih marelicah
Cink najdemo v: ostrigah, govedini, rakih, puranu, tunini, pivskem kvasu, soji, bučnicah, sirih, grahu, fižolu
Magnezij najdemo v: pravem kakavu, temno zeleni zelenjavi, nepredelanih žitih, sončničnih in bučnih semenih, mlečnih izdelkih, stročnicah, lešnikih, orehih
Preberite še:
- 10 pravil pravilnega prehranjevanja
- Zakaj je dobro jesti hrano z nizkim GI (glikemičnim indeksom)?
- Skoraj 30 odstotkov ljudi je prepričanih, da ne prenašajo določenih živil. Ali je res tako?
Vir: Pittroff, Niemann, Regelin: Za dobro počutje : wellness : najboljše zamisli in recepti za sproščeno razpoloženje
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?