Prva pomoč ob srčnem infarktu: Kardiolog razkriva dve ključni potezi, ki rešujeta življenja

12. 5. 2025
Prva pomoč ob srčnem infarktu: Kardiolog razkriva dve ključni potezi, ki rešujeta življenja (foto: Profimedia)
Profimedia

Ključno je, da reagiramo hitro.

Čeprav se o srčnem infarktu veliko govori, večina ljudi v praksi ne ve, kako ukrepati, ko se znajde ob osebi, ki ga doživlja. Kardiologom dr. Živan Dimitrijević je za portal zdravlje.kurir.rs razkril, kaj dejansko šteje kot prva pomoč in kako pravilno reagirati do prihoda zdravniške pomoči.

Aspirin lahko reši življenje

"O tem se ves čas govori, a ko nekdo resnično doživi infarkt – naj bo to na zabavi ali sredi ceste – ljudje praviloma ne vedo, kaj narediti. Edino res učinkovito, kar lahko storimo do prihoda reševalcev, je, da osebi damo 500 mg aspirina, ki ga prežveči," svetuje dr. Dimitrijević. Zakaj ravno aspirin? Ker zmanjša zmožnost krvi za tvorbo strdkov.

"Najbolje je, da se tableta prežveči in raztopi v ustih – tako zdravilo hitro preide v krvni obtok preko ustne sluznice. Ljudje pogosto ne verjamejo, kako hitro lahko v takšni obliki učinkuje," dodaja zdravnik.

V kolikor pri sebi nimate aspirina, je lahko koristno tudi kakšno drugo zdravilo - najbolje je, da nemudoma pokličete 112 in sledite navodilom, ob tem pa poveste, kaj imate pri sebi.

Čas je najpomembnejši dejavnik

Hitra pot do najbližje zdravstvene ustanove je odločilnega pomena. Če presodimo, da bomo pacienta do bolnišnice pripeljali hitreje kot reševalci, ne smemo oklevati.

"Pri infarktu govorimo o 'dveh zlatih urah'. Pomembno je, da bolnik v tem času dobi stent. Edini čas, ki ga lahko realno skrajšamo, je čas od pojava težav do prihoda v bolnišnico," pojasnjuje dr. Dimitrijević. Ob tem dodaja, da resnično vsaka minuta šteje.

Kako prepoznati infarkt?

Obstaja tudi en zelo praktičen znak, ki lahko pomaga prepoznati srčni infarkt. Če se oseba pritoži nad težkim dihanjem ali bolečino v prsih in si instinktivno položi odprto dlan na prsi, obstaja, da gre za infarkt.

"Če nekdo z odprto dlanjo pritisne na prsi in reče: 'Uf, kako me tukaj boli', je to v 99 odstotkih infarkt. Če pa lahko z enim prstom pokaže točno mesto bolečine, skoraj zagotovo ne gre za srčni napad," izpostavlja zdravnik.

Na koncu je bistveno, da ne čakamo – pri infarktu šteje vsaka minuta, zato je pomembno, da reagiramo hitro in premišljeno.

Vir: zdravlje.kurir.rs

Potrebujete le 1 krompir in vaše orhideje bodo cvetele "kot nore": preizkusite ta preprost trik, ki bo poskrbel za bujno cvetenje

Novo na Metroplay: ""To je moja osebna zgodba, s katero se lahko poistoveti veliko žensk!" | Lenča Malec