Teh simptomov, ki kažejo na težave z mehurjem, ne smete prezreti!

6. 3. 2024
Deli
Teh simptomov, ki kažejo na težave z mehurjem, ne smete prezreti! (foto: Profimedia)
Profimedia

Ko se odpravite na stranišče, bodite pozorni na spodnje spremembe, ki lahko nakazujejo, da imate zdravstveno težavo. 

Čeprav se na stranišče odpravimo čisto vsak dan, veliko ljudi zanemarja težave z mehurjem, dokler ne postanejo tako velike, da je obisk zdravnika neizogiben. Ne bodite eden od njih in posvetite več pozornosti vašim odhodom na stranišče. Preverite, ali vas morda že pesti kateri od spodnjih simptomov. 

Če pri sebi opazite kaj od naslednjega, morate ukrepati: 

Zadrževanje uriniranja

Včasih se znajdemo v situacijah, ko stranišče ni dostopno v vsakem trenutku, zato smo primorani zakasniti malo potrebo, dokler trenutek ni primeren. Mnogim to narekuje tudi poklic npr. zdravstvenim delavcem, učiteljem, voznikom ... Pa tudi vam, kadar imate na sporedu sestanek ali kakšno nujno nalogo, kajne? 

Z zakasnjevanjem odhoda na stranišče tvegate vnetje mehurja, saj je mehur dovzetnejši za bakterijska vnetja, kadar je poln urina. Zato tega ne počnite pogosto, le kadar nimate druge izbire. Načrtujte odmor za stranišče tudi med izleti in drugimi aktivnostmi. 

Na jugu napovedano obilno sneženje: meteorolog pojasnil, koliko bi lahko zapadlo

Preverite tudi: 

Težave s praznjenjem mehurja

Če pri opravljanju potrebe ne morete izprazniti celega mehurja, vas pesti zastajanje urina. Pri moških gre lahko za povečano prostato, pri ženskah pa za oslabljeno tkivo mehurja. Lahko pa težava doleti tudi tiste, ki pogosto zadržujejo malo potrebo, saj se mehur raztegne, zato se mišice težje krčijo in pomagajo izločati urin. Lahko se pojavijo celo kamni v mehurju, kar je precej boleče in pogosteje pri moških. 

Pogosto uriniranje

Pogost odhod na stranišče je lahko eden od simptomov vnetja mehurja. Ko vas tišči na stranišče, imate občutek, da morate oditi takoj. Drugi simptomi so še pekoč občutek med uriniranjem, moten urin, urin neprijetnega vonja. Če opazite te simptome, se morate odpraviti k svojemu zdravniku, ki vam bo po testih predpisal ustrezna zdravila. Ne skušajte se zdraviti sami z domačimi pripomočki, saj se infekcija lahko razširi na ledvice ali preide v krvni obtok, kar povzroči sepso. 

Tudi prekomerno delujoč mehur ali majhen mehur lahko povzroči pogostejše uriniranje in nekatere navade: pitje kave in alkohola, pekoča hrana, citrusi ...

Uhajanje urina

Inkontinenca je lahko blažja in se uhajanje urina zgodi le občasno, ali pa oseba izgubi večji nadzor nad mehurjem. Tveganje za razvoj le-te lahko pride iz naslednjih faktorjev: 

  • zdravstvene težave: diabetes, bolezni ledvic, debelost, zaprtost, genetske bolezni, ki prizadanejo mehur
  • nosečnost, rojevanje in menopavza
  • težave s prostato
  • šibke mišice v mehurju, kar se zgodi s staranjem
  • kajenje

Spremenjena barva urina

Barva urina je med drugim odvisna od tega, koliko tekočine spijete čez dan. Urin zdravega mehurja bo svetlo rumene barve. Hrana in nekatera zdravila lahko barvo spremenijo, pa tudi vonj bo drugačen. Po pesi imate lahko npr. urin bolj rdečkaste barve, po korenju pa oranžne. Če radi jeste šparglje, bo imel urin oster vonj. V primeru, da bi v urinu opazili kri, potrebujete takojšnjo zdravniško pomoč. 

Tu je še nekaj napotkov, kako poskrbeti za zdrav mehur: 

  • Uvedite spalni ritem in zdrave spalne navade. 
  • Kofein in alkohol uživajte v zmernih količinah. 
  • Redno se gibajte in telovadite. 
  • Z uravnoteženo prehrano poskrbite za vitko postavo. 
  • Obvladajte stres s fizičnimi aktivnostmi ali sproščanjem. 
  • Čez dan vedno poskrbite za hidracijo, posebno kadar je na sporedu vadba ali so temperature ozračja visoke. 
  • Skušajte se odvaditi kajenja. 

Vir: https://www.henryford.com/

Novo na Metroplay: Dedek Mraz opozarja: "Starši, ne delite otrok na pridne in poredne!"