Ko se ženske starajo, se začne veliko neprijetnosti. Koža postane povešena, nastanejo pigmentni madeži in lasje začnejo izpadati. To so kruti triki matere narave. Na srečo danes lahko veliko naredimo, če vemo, kje začeti. V tem članku se bomo posvetili izgubi las, temu, kaj jo povzroča in kako se proti njej boriti.
Vsi izgubimo določen odstotek las vsak dan. Normalno je, da nam izpade od 50 do 100 las na dan; če se to število podvoji, potroji ali celo početveri pa je čas za temeljite spremembe.
Zelo pogosta je izguba las zaradi oblikovanja. Ženske delajo veliko stvari svojim lasem – jih tupirajo, barvajo, kodrajo ali ravnajo z vročino in, ne nazadnje, šamponirajo. Vse to lahko povzročijo poškodbo las in v skupnem seštevku slabo vpliva na zdravje las.
Nekatere si lase umivajo vsak dan. Če vaši lasje niso mastni, potem to ni dobra zamisel. Šamponi vsebujejo detergent, ki odstrani naravno zaščito las, zato lasje ostanejo suhi in krhki ter lomljivi. Ker so lasje občutljivi, lahko nastanejo velike težave, ko jim dodamo še šampon. Seveda so na voljo balzami, ki te težave malce omilijo. Najbolje pa je, da izberete šampon, ki ne odstranjuje naravnega ovoja las in jih samo očisti in neguje.
Šamponiranje tudi ni dobro za barvane lase, saj se barva hitreje odstrani. To pomeni, da se ženske potem večkrat barvajo, in rezultat je še večja poškodba. To lahko privede do hudega lomljenja las. Najbolje je, da presedlate na barvne šampone, ki so narejeni tako, da las obarvajo in ga hkrati negujejo.
Tudi nekatere pričeske in metode oblikovanja pričesk lahko vplivajo na izgubo las, na primer konjski rep, figa in kite. Figa in konjski rep, pri katerih so lasje res nategnjeni od lasišča, lahko povzročijo celo nastanek alopecije. To je avtoimunska bolezen, zaradi katere oseba izgublja lase ali dlake po telesu. V skrajnih primerih ostane popolnoma brez vseh dlak ali las. Bolezen je še vedno tabu, učinkovitega zdravljenja ni. Prepogosto nošenje teh pričesk lahko povzroči trajno izgubo las.
Uporaba kemikalij med barvanjem, izdelava pramenov ali tretmaji z vročim oljem lahko povzročijo vnetje lasišča, posledica je lahko trajna izguba las. Tudi uporaba kodralnika ali likalnika za lase je lahko zelo zelo nevarna, saj las izsuši in ta se začne lomiti in krhati.
Karkoli že ženska naredi s svojimi lasmi, pa to ni edini vzrok za izgubo las. K temu lahko pripomorejo tudi hormonske spremembe. Če se število hormonov hitro poveča ali pomanjša, lahko lasje začnejo izpadati. To se velikokrat zgodi v menopavzi ali nosečnosti ali pa celo med radiacijo in kemoterapijo. Pri večini žensk bodo lasje spet zrasli, ko bodo hormoni znova v ravnovesju. Pri majhnem odstotku pa plešavost postane stalna.
Tudi nekatera zdravila lahko povzročijo izgubo las. Najpogosteje so to zdravila za redčenje krvi, za visok pritisk, za srčne težave in antidepresivi. Nekatere ženske lahko lase izgubljajo tudi zaradi jemanja kontracepcijskih tablet. Slabo je še, če uživate premalo vitaminov ali napačne. Preveč vitamina A je lahko velika težava.
Izgubo las lahko povzročijo tudi bolezni, še zlasti tiste, povezane z lasiščem, na primer fungal infekcija ali pa diabetes in lupus. Včasih je izguba las stranski učinek operacije. Dobra novica je, da lasje zrastejo na novo, nekaj nesrečnežev pa lahko ostane plešastih.
Na izgubo las vpliva tudi stres, pomembna dejavnika sta še nezdrava prehrana in premalo gibanja.
Natančnih odgovorov, zakaj izgubljamo lase, ni, lahko pa ta dogodek povzroči frustracije in depresijo. Že to, da veste, na kaj biti pozorni, je korak v pravo smer.
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?