Je občasna pozabljivost že prvi znak demence?

18. 8. 2016
Deli
Je občasna pozabljivost že prvi znak demence? (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

Gotovo se vam je že kdaj zgodilo, da ste pozabili na termin pri zdravniku, kje imate ključe, se iz trgovine vrnili brez pomembne sestavine ali še huje, občasno pozabljate celo na imena dobrih prijateljev. V takšnih primerih se jih veliko boji, da so to že prvi znaki demence.

Vendar brez skrbi, za tovrstne težave obstaja še cela vrsta drugih vzrokov:
  • Včasih je glava preobremenjena: preveč opravkov in nalog na seznamu in naši možgani nas pustijo na cedilu. Mreža nevronov mora filtrirati ta naval informacij in jih razvrstiti, zato ni nič nenavadnga, če se zgodi. Raje opravite eno nalogo za drugo in si vmes privoščite odmor.
  • Premalo odmora:  če si ne privoščimo odmora, škodimo sami sebi, pravijo znanstveniki. Globoko vdihnite, zaprite oči, se raztegnite in prigriznite nekaj oreščkov. Ali pa pojejte banano, ki poskrbi za hitro energijo v obliki ogljikovih hidratov.
  • Dehidracija: naše živčne celice lahko med seboj komunicirajo optimalno, kadar je naše telo oskrbljeno z dovolj tekočine, zato ne pozabite na vodo, sok ali čaj.
  • Preverite delovanje ščitnice: za pozabljivostjo se ne tako zelo redko skriva motnja delovanje ščitnice.
  • Visok krvni pritisk in diabetes: da ne bi nastale dementno pogojene poškodbe ožilja in živcev, je pomembno, da imate pod nadzorom krvni pritisk in vrednosti sladkorja v krvi.
  • Depresija: simptomi demence so včasih podobni simptomom depresije.
  • Čustva: možgani skladiščijo predvsem to, kar nas zanima. Bolj ko smo čustveno navdahnjeni, tem bolj trajno je kopičenje informacij in toliko bolj si določeno stvar tudi zapomnimo.
  • Spanje: za boljši spomin potrebujete redne faze globokega spanca.
  • Jemljete zdravila? H krivcem prištevamo predvsem zdravila za odvajanje vode in pa tudi močnejša protibolečinska sredstva in pomirjevala. Določeni antidepresivi in zdravila proti nespečnosti so znani, da upočasnjujejo sposobnost hitrega odzivanja. Toda, pozor! Nobenega zdravila ne prenehajte uživati brez posveta s svojim osebnim zdravnikom.

V pomoč vašemu spominu

Privoščite si mir

Kaj vas pomiri? Morda je to jutranji ritual pitja kave, sproščujoča kopel ali pa večerna meditacija. Privoščite si odmor, kot vam je pri srcu! In ne pozabite na spanec.

Hrana za sive celice

Znanstveniki znajo povedati, da imajo možgani tako kot naše srce radi mediteransko prehrano in ogljikove hidrate. Redno si zato privoščite zelenjavo in solato z malce oljčnega olja, oreške, stročnice, polnozrnate izdelke in ribo. Sladkor, klobase in alkohol uživajte v zmernih količinah. Do pet skodelic kave ali zelenega čaja ščiti naše sive celice.

Preverite: 6 top živil za možgane

Ostanite trikratno aktivni: socialno, duševno in telesno

Samo sproščanje ne pomaga. Prav nasprotno: pri pomanjkljivih spodbudah oslabi naš razum. Bodite radovedni, dobivajte se s prijatelji. Kdor ima široko socialno mrežo, ostane v glavi dlje časa mlad. In plešite! Kompleksni gibi aktivirajo več predelov možganov.

Spomin lahko urite tudi igraje – s križankami in sudokujem. Strokovnjaki pravijo, da je še bolj učinkovito, če berete časopise ali pa se naučite še enega tujega jezika.

Veliko pripomorejo tudi vsakodnevni sprehodi – zmanjša se krvni tlak in tudi vrednosti sladkorja in maščob. Sivim celicam koristi tudi prenehanje kajenja.

Preberite še: Raziskava dokazala, da gibanje deluje kot antidepresiv

Novo na Metroplay: "V vsakem žanru najdeš dobre in slabe pesmi." | Raiven