Jesenska depresija: Kako ste lahko srečnejši v tem letnem času

30. 11. 2017 | Vir: liza.aktivni.si
Deli
Jesenska depresija: Kako ste lahko srečnejši v tem letnem času (foto: Shutterstock)
Shutterstock

Jesen si sicer predstavljamo v sivi barvi, toda še preden listje odpade, so drevesa odeta v najlepše in najzanimivejše odtenke barv. 

Dnevi so sicer vedno krajši in na žalost se številni zaradi tega počutijo potrte in brez prave volje.

Jesenska depresija ni nujno klinična motnja. Zaradi pomanjkanja svetlobe in deževnega vremena trpi predvsem dobro razpoloženje. Vzroki so predvsem psihološke narave. Manj svetlobe pomeni, da telo proizvaja manj vitamina D. Če nam ga primanjkuje, se počutimo pobiti, več bi spali in pa še slabe volje smo.

Vendar pa se da temačne in zlovoljne dni tudi nekoliko pretentati.

1 Napolnite zaloge vitamina D

Od novembra do februarja ne dobimo več dovolj vitamina D, ki bi ustrezno podpiral telo. Zato je dobro, da zaloge napolnimo že prej, da sploh ne pride do jesenske depresije. Vsak dan bodite na zraku najmanj 25 minut. Ni pomembno, ali je oblačno ali dežuje – UV-žarki najdejo pot tudi čez še tako goste oblake. Vsak dan se sprehajajte – tudi če vreme ni najbolj vabljivo.

Poleg tega vitamin D ‘povabite’ tudi v svojo prehrano. Veliko ga je v živalskih živilih, na primer v jajcih in lososu, pa tudi v šampinjonih.

2 Spodbujanje družabnih stikov

Ko je spomladi in poleti zunaj toplo, smo tudi bolj motivirani za preživljanje časa na prostem. S prijatelji se dobivamo na piknikih ali pa v lokalih. Jeseni smo bolj nagnjeni k zadrževanju doma. Za pozitivne trenutke lahko poskrbite s slastno večerjo za prijatelje ali pri njih, lahko odigrate nekaj družabnih iger ali pa si ogledate film ali dva.

3 Odkrijte lepe jesenske trenutke

Jesen iz narave naredi nekaj najlepšega: liste obarva rdeče in rumeno, tako da kar zažarijo v soncu. Odprite oči za lepe trenutke, ki vam jih ponuja jesen, kajti ravno ti so kot balzam za našo dušo. Bodite hvaležni za jesenske darove in se čim večkrat odpravite na sprehod v gozd.

4 Obarvajte vsakdan

Čeprav so drevesa odeta v barve, so dnevi vedno temnejši in turobnejši. Zato je še toliko pomembneje, da se dobro počutite doma. Kaj ko bi dom malce okrasili z barvnimi odtenki? Oranžna, rumena in rdeča dvignejo razpoloženje in so idealne za odpravljanje jesenske slabe volje. Uporabite lahko različne buče, sončnice v loncu ali pa posušeno listje. Iz barvitega blaga lahko sešijete okrasne blazine. Pustite ustvarjalnosti prosto pot.

5 Preizkusite nove hobije

Si že dlje želite začeti plesti ali pa slikati akvarele? Jesen je idealen čas za nove konjičke. Poiščite si nekaj, česar bi se radi naučili, in se tako zaposlite. Že samo pozitivni občutki bodo delovali proti jesenski depresiji. Lahko pa tudi združite drugi in četrti nasvet in se s prijateljicami zmenite, da ob kavi spletete še nekaj okrasnih dodatkov za dom.

6 Ko ne gre več – strokovna pomoč

V nekaterih primerih pa ni tako preprosto premagati jesenske depresije. V strokovnih krogih to stanje imenujejo sezonsko pogojena depresija. Simptomi so izrazitejši in trajajo dlje, privedejo pa lahko tudi do tega, da oseba težko premaguje vsakdanje naloge.
Če imate občutek, da so simptomi vedno močnejši in da se slabo počutite že več kot dva tedna, potem poiščite strokovno pomoč pri psihologu ali psihoterapevtu. Včasih pomaga tudi terapija s svetlobo.

Za konec

Jesenska depresija je rahlo depresivno stanje, ki nastopi predvsem zaradi pomanjkanja svetlobe. Pomembno je, da poskrbite za pozitivne občutke v vsakdanu.
Ne umikajte se v zavetje svojega doma, temveč tudi v temnejšem letnem času negujte stike s prijatelji. Vsak dan se odpravite na sprehod in se prehranjujte uravnoteženo – in jesenska depresija bo imela zelo malo možnosti za prevlado.

Foto: Shutterstock

Novo na Metroplay: "Prehransko okolje, v katerem danes živimo, je zelo nenaklonjeno temu, da smo zdravi"