Razstava Body Worlds Vital je novo poglavje v znameniti seriji razstav Body Worlds, ki jo je doživelo več kot 47 milijonov ljudi v več kot 90 mestih, kot so Tokio, New York, Ciudad de Mexico, Bruselj in Rim. Po treh letih gostovanja v Evropi prihajajo Body Worlds Vital tudi v Ljubljano, na Gospodarsko razstavišče: 20. oktober 2018–20. januar 2019.
Kaj vemo o sebi? Kako delujejo naši organi, žilni sistem, okostje, mišičevje? Kako se naše telo spreminja skozi čas, kako nanj vplivajo zdrav ali manj zdrav življenjski slog in celo bolezen? Tako kot vse razstave Body Worlds prikazuje tudi Body Worlds Vital človeško telo prek plastinantov oziroma ohranjenih pravih teles od njegove zgradbe do celičnega sistema. To, kar je bilo doslej nemogoče, prikazuje razstava na podlagi detajlnih anatomskih študij, organskih sistemov in estetskih kompozicij.
Z razstavljenimi avtentičnimi človeškimi telesi in prepričljivimi multimedijskimi prikazi razstava prikazuje, kakšno je telo, kadar je zdravo, v stanju ogroženosti ali obolelo. Zdrava telesa primerja z obolelimi oziroma s telesi v različnih zdravstvenih stanjih. Telesa na tej razstavi niso toga, ampak razstavljena v gibanju, npr. gasilec, nogometaš ali drsalca, kar daje razstavi posebne vizualne učinke.
Razstavo v Ljubljani dopolnjuje zanimiv spremljevalni program, ki ga je ekipa Gospodarskega razstavišča zasnovala s številnimi partnerji, med njimi je tudi Triglav, Zdravstvena zavarovalnica, d. d. Slednja se je povezala tudi z Brigito Langerholc Žager, ki bo imela 10. novembra ob 11.uri predavanje na temo dihalne tehnike tummo, ki jo bodo obiskovalci tudi izvedli. Gre za dihanje, ki ima izjemen vpliv na zdravje.
Za vas imamo 10 zanimivosti, ki jih zagotovo še ne veste o človeškem telesu:
- Med smejanjem se napne 15 obraznih mišic, med zehanjem pa kar 43!
- Možgani so na otip gladki in občutljivi kot maslo, zato potrebujejo zaščito – našo lobanjo.
- Očesne mišice so ene izmed bolj aktivnih mišic. Ves čas, ko gledamo, so v pogonu.
- Zobje so trdnejši od kosti.
- Človeški možgani tehtajo približno 1,4 kilograma, od tega je večina vode.
- Zakaj nastane kurja polt? Vsaka dlačna korenina vsebuje majhno mišico naježevalko, ki se napne, ko nas je strah ali pa nas zebe. Tako nastane kurja polt.
- Neprebavljena hrana v debelem črevesu ostane 6 do 20 ur.
- Človek in konj imata enako število kosti.
- Roka je najbolj gibljiv del telesa.
- Tudi če narediš stojo, bo urin še vedno tekel v smeri od levice proti mehurju.
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?