Včasih lahko nenamerno vzamete zdravilo, ki mu je potekel rok uporabe. Kaj to pomeni za vaše zdravje?
S tem, ko prihaja sezona prehladov, grip in viroz, se hitro zgodi, da smo primorani poseči po katerem od zdravil.
Sploh, če nekaterih zdravil nismo jemali že nekaj časa, se lahko zgodi, da po pomoti zaužijemo izdelek, ki mu je potekel rok uporabe. Kaj to pomeni za naše zdravje?
Redno pregledujte svoja zdravila
Najpomembneje je, da se zavedate, da so zdravila s pretečenim rokom uporabe lahko nevarna. Zato je dobro, da že preventivno pregledujete svojo omarico z zdravili in pred pričetkom sezone prehladov poskrbite, da imate na voljo zdravila, ki so še uporabna.
So zdravila, ki jim je potekel rok, nevarna?
Včasih se kljub pazljivosti zgodi, da po pomoti vzamemo zdravilo s pretečenim rokom. Ali je to nevarno?
"Obstajajo nekatera zdravila na recept, ki so precej nevarna in so po pretečenem roku lahko strupena za človeško telo. Večina zdravil brez recepta pa ne predstavljajo take nevarnosti: v veliki večini pretečen rok pomeni zgolj to, da niso več tako učinkovita," je za portal Health pojasnila farmacevtka Stacey Curtis.
Vseeno pa po poteku roka uporabe farmacevtska družba ne more več zagotavljati, da bo zdravilo popolnoma varno.
Pomembnih je več dejavnikov
Starost osebe, vrsta zdravila, način shranjevanja in kako dolgo je rok uporabe pretečen - vse to so dejavniki, zaradi katerih lahko jemanje zdravil s pretečenim rokom uporabe postane bolj tvegano.
"Vse, kar je v tekoči obliki (kapljice za oči, ušesa, pršila za nos, sirupi za lajšanje kašlja...) po pretečenem roku uporabe recimo postane bolj nevarno, ker se v takih izdelkih rade razmnožujejo bakterije," je pojasnila strokovnjakinja.
Kaj storiti, če ste zaužili zdravilo s pretečenim rokom uporabe?
Če se je tudi vam zgodilo, da ste zaužili zdravilo s pretečenim rokom uporabe, je najbolje, da se posvetujete z zdravnikom ali farmacevtom. Ta vam bo najbolje svetoval glede na vašo individualno situacijo.
Kako pravilno shraniti zdravila?
Če so zdravila nepravilno shranjena, lahko postanejo neučinkovita še pred iztekom roka uporabnosti. Tukaj je nekaj nasvetov, ki jih je dobro upoštevati pri shranjevanju zdravil:
- Zdravila hranite stran od sončne svetlobe;
- Zdravil ne hranite v nahrbtnikih, torbah ali v prtljažniku avtomobila (nihanja temperature, toplota in drugi okoljski dejavniki lahko škodijo zdravilu);
- Zdravil ne hranite v kopalnici (toplo in vlažno okolje je odsvetovano);
- Izberite suho, temno mesto s stalno temperaturo;
- Preberite navodila na embalaži vsakega zdravila, saj nekatera potrebujejo drugačne pogoje shranjevanja;
- Če opazite, da je zdravilo nenavadne barve, se vam zdi, da razpada ali splošno izgleda neustrezno, ga zavrzite, tudi, če mu še ni potekel rok uporabe.
Vir: n1info.hr
Morda bi vas zanimal tudi ta pogovor, ki ga vodi Borut Pahor:
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?