Katere so prednosti in morebitne nevarnosti tega, da čez vikend spimo dlje? Kako to vpliva na telo?
Idealno bi bilo, da bi vsak od nas imel ustaljen ritem spanja. Vendar je to današnjem pestrem tempu je za mnoge pravi izziv, zaradi česar številni čez teden spijo manj, čez vikend pa izostanek spanca "nadoknadijo" in spijo dlje. Kako pa to vpliva na naše telo?
Zakaj je dobro spati dlje?
Daljše spanje v času vikenda ima lahko določene koristi. Če čez teden spite premalo, s tem lahko "poplačate dolgove", nadoknadite spanec in si povrnete energijo. S tem, ko nadoknadite spanec, lahko uravnate raven kortizola, izboljšate razpoloženje in celo zmanjšate občutljivost na bolečino (kar je še posebej koristno v primeru kroničnih bolečin).
Čeprav strokovnjaki opozarjajo, da je še vedno bolje imeti urejen spalni ritem, ob tem dodajajo, da daljše spanje čez vikend lahko nadoknadi zmerne izostanke čez teden in tako poskrbi za zdravje.
Nevarnosti daljšega spanca čez vikend
Po drugi strani pa lahko daljše spanje ob prostih dnevih prinese tudi nekaj neželenih učinkov. Največja nevarnost je motnja v cirkadianem ritmu, kar lahko dolgoročno pripomore k manjši kakovosti spanja.
Neurejen cirkadiani ritem je povezan tudi s težavami, kot so:
- Sladkorna bolezen;
- Debelost;
- Depresija;
- Bolezni srca in ožilja;
- Rak.
Izkazalo se je tudi, da je daljše spanje ob koncih tedna lahko povezano z neugodnimi spremembami v črevesju, kar lahko pripelje do prebavnih težav.
Obenem strokovnjaki opozarjajo, da daljše spanje ob vikendih ni nujno rešitev za pomanjkanje spanca čez teden. Če ste čez teden spali uro ali dve premalo, to res lahko "nadoknadite" čez vikende, a večji primanjkljaji lahko vodijo v resne težave, ki jih vikend spanja nikakor ne more rešiti.
Občasno daljše spanje čez vikende je lahko koristno, vendar ni priporočljivo, da bi to počeli na dolgi rok oziroma, da bi to postala navada. Obstaja namreč nevarnost, da na ta način pride do neurejenega cirkadianega ritma, kar lahko pripelje do resnih težav. Če je le možno, poskrbite, da je tudi čez teden vaš spanec čim bolj urejen in da si zagotovite zadostno količino počitka.
Vir: risescience.com
Bonus video: Športna trenerka o novoletnih zaobljubah in zdravem življenjskem slogu
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?