Kaj v najsrečnejši državi na svetu delajo drugače kot mi?

29. 3. 2023
Deli
Kaj v najsrečnejši državi na svetu delajo drugače kot mi? (foto: profimedia)
profimedia

Že šesto leto je Finska najsrečnejša država na svetu. Kaj počnejo drugače, da so prebivalci tam tako srečni?

Nič novega, bi lahko rekli, saj se zdi, da vedno poslušamo o tem, kako srečni so prebivalci severnih držav. Tokrat je bila Finska razglašena za državo, v kateri naj bi bili najsrečnejši. Poglejmo, kaj odloča o tem in kaj počnejo, da živijo tako srečno. 

Letos se je za Finsko uvrstila Danska, potem pa še Islandija, Izrael in Nizozemska. In četudi ste mnenja, da se Slovenija ne more primerjati z njimi, lahko vseeno osvojite določene pristope, ki jih imajo. Kdo ve, morda bo tudi vaše življenje zaradi tega srečnejše. 

Finski strokovnjaki so ocenili, zakaj naj bi bili ljudje pri njih srečnejši kot ostali: 

Ne skrivajo svojih čustev

Čeprav stereotipno Finci veljajo za ljudi, ki nikoli ne kažejo čustev, to ni povsem res. Na vprašanje "kako si", na primer ne pričakujejo odgovora "dobro". Finci vam bodo podali daljši odgovor o tem, kako zares čutijo. Manj je vljudnostnih fraz in več strpnosti med ljudmi, če rečejo, da se ob nečem ne počutijo dobro, ali da se jim ne zdi prav. 

Tudi odkritost glede čustev prispeva k njihovi sreči. Na splošno vemo, da kopičenje čustev v sebi predstavlja stres, preobremenjenost in negativne občutke. 

Dobro vzpostavijo ravnovesje med službenim in zasebnim

Finci so zelo pridni pri delu, vendar to ne pomeni, da garajo cele dneve. Njihov delovni in prosti čas je dobro usklajen. Imajo dovolj časa za sprostitev in zato lahko dobro skrbijo zase in za svoje počutje. 

Razmere jim dopuščajo, da si lahko omislijo kar nekaj hobijev, se družijo in čas preživljajo v naravi, oziroma delajo tisto, kar jih izpopolnjuje. 

Cenijo naravo

Narava igra pri Fincih pomembno vlogo, preprosto si brez nje ne predstavljajo življenja. Ni pomembno, ali živijo v mestu ali na podeželju, narava je vedno na dosegu roke. Imajo pravilo "pravica vsakega človeka", kar pomeni, da lahko brezplačno uporabljajo gozdove, jezera in obale, vendar morajo spoštovati naravo. 

Lahko kampirajo, nabirajo plodove in počnejo vse aktivnosti v naravi brezplačno. Narava zmanjšuje raven stresa, kar pomeni, da so ljudje bolj brezsrkbni. 

Učijo se novih veščin

To ne pomeni, da ves čas hodijo v šolo ali se učijo jezikov, čeprav je velik poudarek tudi na izobraževanju starejših. Verjamejo, da je učenje novosti dobro za mentalno zdravje. Sem spadajo tudi razni tečaji, združenja, hobiji ... 

S tem preprečijo dolgočasno rutino v prostem času, zato se jim zdi, da so teden ali mesec zares dobro izkoristili.

Niso osamljeni

Čeprav Finci niso ravno znani kot živahen narod, tvorijo veliko socialnih vezi in se trudijo vzdrževati svoje odnose. Velik korak do sreče je ta, da nismo osamljeni, česar se zavedajo. Radi preživljajo čas s svojo družino, prijatelji in najbližjimi. Tega ne zapostavljajo. 

Čutijo zadovoljstvo, ne neizmerne sreče

Sreča na Finskem ne pomeni tistega intenzivnega občutka, ki se občasno zgodi tudi vam. Ko je vse v najlepšem redu, ste obkroženi s pravimi ljudmi, srečni v službi ... Njihov koncept se vrti okrog tega, da je potrebno biti zadovoljen v življenju na splošno. 

To je bolj miren pristop k sreči, kar je lažje vzpostaviti kot nenehno iskati intenzivne občutke sreče. Zadovoljni so npr. z dobro skodelico kave, z zanesljivim avtom, ki jih pripelje na cilj, s pogovorom s prijateljem ... 

Seveda delno na srečo vpliva tudi okolje v katerem živijo, vendar poskrbijo vsaj za tisti del, za katerega so odgovorni sami. 

Viri: https://mieli.fi/, Zadovoljna.rs

Prisluhnite aktivni podkastu! 

Alenka Košir: "Neustrezna obutev lahko pripelje do nešteto težav":

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?