Ljudje z depresijo se pogosto odmaknejo od drugih. Tudi zaradi strahu. In tako izgubijo prijatelje. Preberite, kako lahko pomagate. In česa v takem primeru ni dobro narediti.
Seveda pridejo dnevi, ko nam ne gre vse kot po maslu, morda smo preobremenjeni, za nami je neprespana noč, smo slabe volje ... To je vse del življenja. Ko pa takšna obdobja žalosti in pobitosti traja dlje časa, temu velja nameniti nekaj več pozornosti.
Prepoznajte depresijo pri ljubljenem človeku
Nekaj pogostejših opozoril, na katere je dobro biti pozoren, če trajajo dlje časa:
- nenehna utrujenost,
- brezvoljnost,
- nespečnost,
- slaba koncentracija,
- težko opravlja tudi najlažje naloge,
- strah,
- bolečine v hrbtu,
- bolečine v trebuhu,
- v najhujših primerih pridejo na dan tudi samomorilske misli ...
Pomembno: samomorilske misli vedno vzemite resno! Če je treba, pokličite tudi nujno medicinsko pomoč.
Česa nikakor ne smete narediti?
Zavedati se je treba, da depresija ni znak šibkosti ali mehkužnosti, temveč je dejansko bolezen. Ne obsojajte!
Bolezen se lahko pojavi v vsakem trenutku, deluje pa na celoten organizem. Nastane v možganih, med drugim zaradi pomanjkanja serotonina, zaradi česar je motena izmenjava informacij med živčnimi celicami. Najhujši pri tem je občutek, da nikoli ne bo bolje. Pridruži se še globok strah, da nas bodo drugi zapustili ali pa da bo bolezen vplivala na delo. Številni tako kar nekaj časa skrivajo svoje stanje.
Zato depresivnim ljudem prav nič ne pomagajo stavki, da bo jutri bolje. Celo nasprotno: prevzame jih občutek krivde, ker 'ne delujejo'. Niti ni primerno govoriti o svojih izkušnjah.
In kako lahko pomagate?
S prizadetim se pogovarjajte. A kot smo že rekli, brez obsojanja. Ostanite odprti, prisluhnite in osebi dajte vedeti, da ste z njo in boste ob njej tudi v težkih obdobjih. Ljubezen in naklonjenost sta pomembna.
Seveda pri tem ne pozabite nase. Povlecite meje in skupaj poiščite pomoč v različnih terapevtskih skupinah.
Zdravljenje
Bolezen se zdravi predvsem s tabletami in psihoterapijo. Bojazen, da lahko ta zdravila povzročajo odvisnost ali spremenijo osebnost, je neosnovana. Prav nasprotno: pogosto pomagajo prizadetemu do takega stanja, da se je sposoben o svoji bolezni pogovarjati v terapevtski skupini, poskrbijo pa tudi, da se uravnovesi prenos elementov v možganih.
Priporočamo še članek: Kaj ima občutek lastne vrednosti opraviti z depresijo?