Strokovnjaki popoldansko krizo pojasnjujejo s spoznanjem, da se upad popoldanske budnosti zgodi zaradi ne dovolj močnega vpliva cirkadiane biološke ure, ki vzdržuje človeka v budnem stanju. Zato prevlada učinek utrujenosti po tem, ko je telo že vsaj polovico dneva v polnem pogonu.
Vsako popoldne med 14. in 16. uro se homeostatski sistem na vse pretege trudi, da bi iz igre izločilo cirkadianega.
Kako si pomagati?
Privoščite si dovolj naravne svetlobe. Pojdite ven in izkoristite sončne žarke, ki bodo napolnili baterije cirkadiane ure. Najbolj optimalno bi bilo, da bi se sončnim žarkom za kratek čas izpostavili vsako jutro, takoj ko skočite iz postelje. Izpuščene izpostavitve jutranjim sončnim žarkom nikakor ne boste mogli popolnoma nadoknaditi čez dan. To seveda ne pomeni, da v popoldanskih urah ni več smiselno glave pomoliti skozi vrata.
Britanski raziskovalci so nedavno objavili študijo, v kateri so ugotovili, da so bili ljudje, ki so bili telesno aktivni prek delovnega dneva (ne glede na čas trajanja in intenzivnost treninga), manj utrujeni in vsaj za 15 odstotkov bolj učinkoviti pri opravljanju službenih in zasebnih obveznosti.
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?