Kako ravnati v nujnih primerih - prepoznajte signale in se pravilno odzovite

21. 8. 2015
Deli
Kako ravnati v nujnih primerih - prepoznajte signale in se pravilno odzovite (foto: Profimedia)
Profimedia

Jasno, da kar otrpnemo, kadar se kaj zgodi. Toda brez panike, pomagati je lažje, kot bi si mislili. Tudi če vas je strah, pomislite: v nujnem primeru je bolje storiti karkoli kot pa nič!

Tri pravila lahko rešijo življenje:

  1. Ostanite mirni.
  2. Pokličite nujno zdravniško pomoč.
  3. Zagotovite pomoč, dokler ne pride.

Preberite: Znanje, ki rešuje življenja

Pri božjastnem napadu

Preprečite poškodbe

Ko nekdo nenadoma pade in začne trzati po vsem telesu, lahko poškoduje sebe in druge. Držati ga ne morete, gibi so premočni. Hitro odstranite vse predmete v njegovi bližini in mu položite nekaj pod glavo, na primer jakno ali pa blazino. Pokličite dežurnega zdravnika! Napad traja večinoma eno ali dve minuti, potem pa prizadeti počasi pride k sebi. Pomirite ga z besedami.

Sum zastrupitve

Identificirajte substance

Oseba je nekaj pojedla in ji je zelo slabo. Najprej poskusite ugotoviti, kaj bi lahko povzročilo zastrupitev. Potrpežljivo se pozanimajte posebej pri otrocih. Pokličite dežurnega zdravnika in sledite navodilom ter shranite ostanke strupene snovi.

Če rana močno krvavi

Namestite kompresijsko obvezo

Nekoga prosite, da pokliče nujno zdravniško pomoč. S kompresijsko obvezo ustavite krvavenje rane. Najenostavneje gre s sterilnim povojem iz domače lekarne (lahko tudi z ruto ali majico).

Na rano položite kompreso, jo dvakrat do trikrat tesno ovijte, da se izvede pritisk na poškodovano žilo. Do prihoda zdravnika se pomirjujoče pogovarjajte s prizadetim.

Vbod v usta

Takojšnje hlajenje

Strup čebele ali ose lahko v nekaj minutah privede do oteklin. Dihanje je oteženo, obstaja nevarnost zadušitve!

Do prihoda zdravnika je pomembno, da vbodno mesto hladite od znotraj navzven, tako da pijete hladno vodo, ližete ledeno kocko ali pa si okrog vratu položite hladilne obkladke. Če ste alergični, morate pri sebi vedno imeti injekcijo, ki vam jo je predpisal zdravnik. Injicirate si jo v stegno.

Ugriz živali

Hitro izperite rano

V živalski slini – predvsem mačji – je množica bakterij, ki lahko povzročijo težke infekcije. Zato že pri manjših ranah velja, da mesto ugriza takoj temeljito očistite in dezinficirate z vodo in milom.

Če v enem tednu po ugrizu opazite pordelost ali oteklino ali pa je mesto ugriza toplo ali pa močno boli, morate vsekakor obiskati zdravnika. Takoj pa se odpravite k zdravniku, če vas je v tujini ugriznila potepuška žival.

(Diabetično) pomanjkanje sladkorja

Lizanje sadnega sladkorja

Pri premalo inzulina ali pa nepričakovanem naporu: če pri diabetikih pride do znižanja ravni krvnega sladkorja, telo hitro opozori z drgetanjem, hladnim potom, bledo kožo, vrtoglavico, nemirom in motnjami govora. Čas je za sadni sladkor, sladko pijačo ali sadni sok. Pacienta položite ležati v nekoliko višji položaj. Če je nezavesten, ga imobilizirajte v bočnem položaju in pokličite zdravnika.

Nevarnost zadušitve

Tujek izkašljajte

Večinoma se zgodi pri jedi: nekdo začne kašljati, se davi in ne pride do zraka. Morda celo postane moder v obraz. Prizadetemu ne dajajte ničesar piti, najprej mora tujek ven. Otroka posedite v naročje, glavo pa naj ima nagnjeno nekoliko naprej. Previdno ga tolcite med ramenskimi lopaticami.

Odraslega prosite, da se nagne čez naslonjalo stola. Če tudi po večkratnem udarjanju nič ne prileti iz ust, uporabite Heimlichov prijem: postavite se za prizadetega, položite pest na njegovo žličko in ga enkrat ali večkrat povlecite proti sebi in navzgor. V trebušni votlini tako pride do visokega pritiska, ki se prek prepone prenese v prsni koš, pogoltnjeno pa se izloči.

Preberite še:

Novo na Metroplay: "Prehransko okolje, v katerem danes živimo, je zelo nenaklonjeno temu, da smo zdravi"