Ker vzrok za pojav aft, bolečih razjed na ustni sluznici ali jeziku, še vedno ni povsem znan (na to vpliva več dejavnikov, nekatere raziskave pa so pokazale, da so lahko celo dedne), zdravimo njihove posledice.
Afte niso nenalezljive, prav tako jih ne povzročajo virusi, pojavijo pa se lahko pri osebah različnih starosti. Zelo pogosto se s temi nadležnimi razjedami srečajo deklice in ženske.
Zakaj nastanejo?
Raziskave so pokazale, da so lahko afte pri določenih ljudeh dednega izvora, sicer pa na pojav vpliva več različnih dejavnikov, kot so:
- stres,
- preobremenjenost in izčrpanost,
- oslabljen imunski sistem,
- slabokrvnost,
- poškodba ustne sluznice (npr. opekline zaradi prevroče hrane)
- pomanjkanje vitaminov,
- hormonske spremembe (npr. pri ženskah pred menstruacijo),
- bolezni želodca in črevesja,
- zdravila...
Kako zdravimo?
Raziskava, ki so jo objavili v Journal of the American Board of Famly Medicine, je pokazala, da pogostost nastanka, bolečino in trajanje aft lajša jemaje vitamina B12.
Glavni vir vitamina je predvsem hrana živalskega izvora (ribe, školjke, piščančje meso, jetra...) ter mleko in mlečni izdelki.
Nastanek večjih infekcij preprečuje tudi izpiranje ust z raztopino 0,12 % klorheksidina, ki jo predpiše zdravnik, pri ponavljajočih aftah pa priporočajo izpiranje z raztopino benzidamina (tantum verde), ki deluje protivnetno.
V primeru večjih in zelo bolečih razjed, se je pametno posvetovati s specialistom za ustne bolezni.
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?