Kihanje je vitalna človekova funkcija, ne glede na glasnost, to je jasno.
Ste med tistimi, ki kihajo tako glasno, da vsi vedo za to. Posledični udarni val zamaje okna, prebudi speče živali in spravi ljudi v bližini v pravo agonijo. In potem vaši bližnji pravijo, da to počnete namerno, čeprav vi veste, da ne gre drugače?
Preberite še:
- Rak trebušne slinovke je eden najhujših: 6 simptomov, ki jih ne spreglejte
- Če se pogosto zbujate ob 3.uri, se takoj posvetujte z zdravnikom
Zakaj nekateri ljudje tako glasno kihajo?
Poglejmo! Zakaj nekateri ljudje tako glasno kihajo? Kaj se zgodi, ko kihnemo? Najprej ugotovimo eno stvar: kihanje je pomembno za telo.
"Nos je zračni filter za pljuča," pravi Mas Takashima, predsednik oddelka za otolaringologijo, kirurgijo glave in vratu na Houstonskem metodističnem akademskem inštitutu.
V našem nosu je tesna mreža epitelijskih celic (večnamenska celica, ki jo najdemo po vsem telesu), drobnih dlačic in goste sluzi. Ti elementi, pravi Takashima, "ujamejo delce, tako da so lahko pljuča zaščitena." Ko se ti delci naberejo, jih je treba izplakniti.
Sluznica v nosu
V našem nosu so tudi populacije imunskih celic, ki se zbudijo, ko zaznajo visoke ravni spojin, ki povzročajo kihanje. "Nekatere kemikalije, ki nastanejo kot posledica tega imunskega odziva, povzročajo spremembe v sluznici našega nosu," pravi Sheena Cruickshank, profesorica na oddelku za imunologijo Univerze v Manchestru.
Te spremembe bodo poznane vsakomur, ki je prestal poletje, polno cvetnega prahu, ali mrzlo zimo s polnim nosom. Telo proizvaja več sluzi, otekanje se začne v nosu in signali se pošiljajo v možgane prek trigeminalnega živca, ki zagotavlja občutke na obrazu.
Ta signal obdela področje na dnu naših možganov, imenovano medula oblongata, kar povzroči refleksno krčenje mišic. Vse to vodi do kihanja. Čeprav so vzroki za kihanje različni, ni razloga, da bi virus povzročil glasnejše kihanje kot cvetni prah trav, pravi Cruickshank.
Kaj naredi kihanje glasnejše?
Namesto tega je ključ do količine in glasnosti kihanja v strukturi našega dihalnega sistema. Prvi korak refleksa kihanja, pravi Takashima, vključuje globok vdih. » Ta zrak potrebuješ, da lahko vse izločiš,« dodaja.
Medtem ko se zrak vsesa v naša pljuča, se naše glasilke tesno zaprejo. Ko se v pljučih ustvari zadosten pritisk, se izloči ves zrak. "Prav tisti sunek zraka, ki potiska skozi glasilke, ustvarja zvok kihanja," pravi Takashima.
Oblika in "ohlapnost" naših glasilk in drugega mehkega tkiva na zadnji strani grla vplivata na to, ali kihnemo tiho ali gromko. Volumen pljuč prav tako določa, koliko zraka med kihanjem vstopi v naše prsi in iz njega izstopi, kar pomeni, da nobena fizična meritev ne more predvideti volumna kihanja.
"Nekateri ljudje z velikim volumnom pljuč kihajo zelo malo," pravi Takashima. Ali lahko krivim svoje resonančno grlo, ko bom naslednjič s kihanjem raztrgal prostor-čas? Na žalost Takashima pravi, da ni tako preprosto. "Obstajajo družbene norme ali kulturni dejavniki, ki lahko vplivajo na zvok kihanja," pravi.
Kako tiho kihniti
Takashima poudarja, da na Japonskem, kjer je velik kulturni poudarek na tem, da ne povzročajo nevšečnosti drugim, ljudje uspejo potlačiti svoje kihanje. Ključno pri tem je, pravi, zmanjšati količino resonančne energije, ki teče skozi vašo ustno votlino – preprosto povedano, zapreti usta. To bo, pravi, zmanjšalo glasnost vašega kihanja. Je rešitev tega oglušujočega problema res tako preprosta?
Pogled na medicinsko literaturo kaže, da je zatiranje kihanja lahko presenetljivo slaba ideja. Študija primera iz bolnišnice v belgijskem mestu Liège je opozorilna zgodba. Na vrhuncu pandemije COVID-19 – ko glasno kihanje v javnosti ni bilo dobro – je 38-letni moški poročal o bolečini in oteklini na obrazu, potem ko je zadržal kihanje. Pregled je pokazal, da si je zlomil sinus. Takashima to podpira.
"Z zatiranjem kihanja lahko povzročite nekatere zdravstvene težave, kot je krvavitev iz nosu," pravi. "Zrak lahko potisnete v Evstahijevo cev, kar lahko povzroči težave z bobničem."
Ko pa vas naslednjič v knjižnici ali ko hišni ljubljenček udobno spi v bližini, najdete drobec prahu, ki vas žgečka po grlu, obstaja alternativa glasnemu kihanju. "Včasih ne želite narediti scene ali pa želite, da je čim bolj tiho," pravi Takashima. "Če med kihanjem držite zaprta usta, lahko to zagotovo storite."
Novo na Metroplay: "Vse več mladih zboli za rakom" | Klara Čampa