Čeprav naše telo potrebuje sol, le malo ljudi trpi za pomanjkanjem soli. Večina nas je še preveč slano.
Morda vas bo presenetilo, da kuhinjske soli sploh ne potrebujemo. Potrebno količino natrija namreč zaužijemo že z naravno prehrano. Solimo torej le zaradi okusa. Kar sicer ne bi bilo nič moteče, če nam to ne bi povzročalo zdravstvenih težav.
Koliko?
Svetovna zdravstvena organizacija na odraslega priporoča največ 5 g soli dnevno. Povprečna poraba v Srednji Evropi pa znaša 15 in nekje celo 20 gramov! Zadnje raziskave kažejo, da celo otroci zaužijejo 80 % več soli, kot bi smeli. Ker se že kot dojenčki navadijo na slan okus, ga iščejo tudi v poznejši, odrasli dobi.
Zakaj sol škodi?
Prekomerna količina soli zvišuje krvni tlak, po nepotrebnem obremenjuje ledvice in na splošnem vodi do slabih prehranskih navad.
Sol povečuje tek in povzroča debelost. Mnogo slanih jedi – čips, hitra prehrana, mesnine in sir – je poleg tega dodatno začinjenih, mastnih in tako neprimernih za zdrav življenjski slog. Pri otrocih odvečna sol povzroča tudi druge komplikacije: indirektno zvišuje izgubo kalcija in tako zvišuje tveganje za nastanek zlomov kosti in za osteoporozo v odrasli dobi.
Skrita tveganja
Mislite, da pri vas doma ne solite preveč? Pozor! Večina prekomerno zaužite soli se skriva v živilih. Večinoma v mesninah, kruhu, pločevinkah, paštetah in delikatesah. Ta skrita sol pokrije skoraj 75 do 80 % celotne dnevne količine. To pomeni, da se morate odreči dosoljevanju jedi in tudi dobro spremljati navedbe o vsebini soli na kupljenih živilih in napitkih.
Zakaj se sol dodaja?
V prvi vrsti zaradi okusa in ker se veže z vodo in ker izboljša povezanost izdelkov (pri šunkah in klobasah). Vpliva tudi na trdnost testa. V nitritnih mešanicah (v mesninah) sol poskrbi tudi za ohranjanje barve in preprečuje rast bakterij. Sol se že od nekdaj uporablja pri fermentaciji (kislo zelje). Ni vam treba nehati jesti vseh teh izdelkov. Zavedati se morate, koliko soli dnevno vnesete in ta vnos tudi nadzirati.
Tudi brez soli gre
Od priporočene dnevne količine soli je sami 'pridelamo' 1 g z naknadnim soljenjem, 4 g pa jo dobimo iz živil.
Kako zmanjšati količino zaužite soli?
- Jedi na krožniku ne solite več! Del soli nadomestite z zelišči, začimbami, česnom ali oreščki. Gre le za stvar navade!
- Pojejte več svežega sadja in zelenjave – vsebujeta namreč kalij, ki na določen način izravna neugoden učinek soli na krvni tlak.
- Doma kuhajte iz svežih sestavin in nadzirajte količino porabljene soli.
- Vedno preberite zapisano na embalaži in izberite živila z nizko vsebnostjo soli.
- Kupujte slano pecivo, ki ni potreseno s soljo, ali pa specite domače.
- Domača slana mešanica: zmešajte po 1 žličko posušene bazilike in origana ter nastrgane in posušene limonove lupinice. Vse skupaj strite v možnarju. Uporabite za ribe, meso, stročnice in podobno.
Preberite še: Sol, beli čudež za dobro počutje