Pisana jesen je čas žetve plodov, med katerimi je tudi vsem poznan kostanj, ki si ga mnogi radi privoščijo na različne načine.
Kostanj pa ni zgolj del specifične ponudbe na ulicah po mestu, kjer ga je najpogosteje možno dobiti v pečeni obliki, temveč se lahko uporablja tudi kot sestavina v juhah, omakah in celo sladicah. Svoje specifične lastnosti pa ima poleg užitnega tudi divji in neužitni kostanj, ki se pogosto uporablja zoper zdravstvene tegobe.
Zakaj je dobro, da kostanj vključite v svojo prehrano?
Bogat vir vitamina C in antioksidantov
Ena izmed značilnosti kostanja je bogata zaloga vitamina C. Prav tako vsebuje številne zaščitne antioksidante ter različne rastlinske spojine, vključno s polifenoli, kot sta galska kislina in tanini, ki ščitijo celice pred poškodbami in kroničnimi boleznimi.
Podpora za srce in zniževanje holesterola
Kostanj kot vir polifenolov lahko pomaga ščititi srce pred stresom. Poleg tega pa je tudi dober vir kalija, ki je pomemben za uravnavanje krvnega tlaka. Ta jesenski plod je vir vlaknin, ki pomagajo zniževati raven holesterola.
Za zadostitev dnevnim potrebam po vitaminih in mineralih, se priporoča vnos 85 gramov. Z zaužitjem kostanja pa boste zaužili tudi magnezij in fosfor, ki sta pomembna za kosti, ter kalij, ki uravnava raven natrija, srčni utrip in krvni tlak.
Brezglutenska poslastica v sladicah
Kostanj ne vsebuje glutena, zato ima ogromno privržencev, ki sledijo brezglutenski dieti. Ker je sestavljen iz večjega odstotka škroba, je bolj podoben koruzi in krompirju. Iz kostanja pa se lahko pridobiva tudi kostanjeva moka, ki je odlična za pripravo tort, sladic, juh in omak.
Visoka vsebnost vlaknin
Kostanj je odličen vir vlaknin, ki so podporne za delovanje prebave in delujejo tudi kot prebiotiki, ki pomagajo ohranjati zdravo črevesje in črevesno okolje.
Pomoč pri uravnavanju telesne teže
Kostanj zaradi vsebnosti vlaknin v primerjavi z drugimi oreščki pomaga uravnavati apetit. Poleg tega vsebuje manj maščob in kalorij, nekatere raziskave, ki so bile sicer opravljene na živalih, kažejo, da lahko kostanj v prehrani znatno zmanjša kopičenje trebušne maščobe.
Divji kostanj ima številne zdravstvene koristi
Poleg užitnega kostanja, pa velja omeniti tudi divji kostanj, ki sicer ni za užitne namene, ima pa zdravilne učinkovine. Med drugim se lahko iz njega naredi kostanjev čaj, ki uspešno blaži simptome astme in bronhitisa. Izvleček semen divjega kostanja pripomore k boljši oskrbi kože s hranili. Prav tako je kostanj ena izmed glavnih sestavin krem, ki so primerne za zdravljenje krčnih žil in odpravljanje celulita.
Bonus video: Prisluhnite pogovoru z Ano Praznik v podkastu Ob skodelici kave z Živo Avžner.
Novo na Metroplay: Helena Blagne iskreno o večeru, po katerem ni več mirno spala | Mastercard® podkast navdiha z Borutom Pahorjem