Teh simptomov nikar ne spreglejte.
V današnjem svetu se vse bolj govori o pomenu skrbi za zdravje kože, a kljub temu število primerov kožnega raka, predvsem melanoma, še naprej narašča.
Strokovnjaki opozarjajo, da je eden izmed razlogov za to velika prisotnost ljudi s svetlejšo poltjo v državah z močnim UV sevanjem. Dodatno k porastu kožnega raka prispevajo tudi solariji.
Kako pa kožnega raka prepoznati in kako ukrepati ob pojavu simptomov?
Zgodnje odkrivanje je ključno
Dobra novica je, da je zdravljenje kožnega raka precej uspešno: a za to je ključno zgodnje odkrivanje. Dermatolog dr. Danny Guo je v nedavnem posnetku na TikToku opisal, kako se nekateri simptomi kažejo. Pravi, da lahko na koži opazimo nekaj, kar je podobno nekakšni ranici:
"Ponavadi gre za ranico, ki se nikoli ne zaceli, nenehno raste in lahko celo spontano zakrvavi. To ni mozolj, ni lojnična hiperplazija in tudi ne cista. Gre za bazalnocelični karcinom, najpogostejšo obliko kožnega raka. Čeprav se običajno pojavi pri starejših, opažam precej primerov tudi pri tridesetletnikih ali mlajših," je pojasnil. Ob tem dodaja, da se ta oblika raka sicer redko razširi na druge organe, a bo brez zdravljenja vztrajno rasla in se širila po koži, zato zagotovo ni nenevarna."
Zdravnik svetuje redno uporabo zaščite pred soncem in obisk dermatologa ob opažanju kakršnihkoli sumljivih sprememb na koži.
Kaj pa melanom?
Najnevarnejša oblika kožnega raka je melanom, ki se lahko hitro širi v druge dele telesa. Običajno nastane iz melanocitov – celic, ki koži dajejo barvo – in se najpogosteje pojavi na delih kože, ki so izpostavljeni soncu. V nekaterih primerih pa se lahko razvije tudi drugje: v ustih, črevesju ali očeh.
Strokovnjaki klinike Cleveland Clinic opozarjajo: "Če kožnega raka ne odkrijemo pravočasno, se lahko razširi v okoliško tkivo ali druge dele telesa." Brez zdravljenja lahko bolezen postane smrtno nevarna že v šestih tednih.
Najpogostejši znaki melanoma so nova znamenja ali spremembe obstoječih. A simptomi se razlikujejo glede na mesto pojava. Melanom v bližini pljuč lahko denimo povzroči težko dihanje, medtem ko se na glavi lahko kaže z glavoboli ali težavami z vidom.
V kolikor na svoji koži opazite nenavadna znamenja ali ranice, je potreben posvet pri zdravniku. V primeru, da imate na telesu več znamenj, so smiselni tudi redni preventivni pregledi.
Vir: gbnews.com
Novo na Metroplay: "Takrat sem se zavedala, da tako res ne bom mogla več" | Maja Benedičič