Krčne žile

30. 10. 2011
Deli
Krčne žile (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

Približno od 10 do 30 odstotkov odraslega prebivalstva civiliziranega sveta ima težave zaradi motenega odtekanja venske krvi iz spodnjih udov.

Kaj so krčne žile oziroma varice?

Izraz varikozne vene oziroma varice izhaja iz latinske besede varix, ki pomeni zvit. Vena ali dovodnica je žila, po kateri kri iz preostalih delov telesa teče nazaj k srcu. Vene imajo tanjše žilne stene kot arterije in imajo zaklopke. Krčne žile so valjasto ali kroglasto razširjene in vijugaste vene.

Čeprav se lahko pojavijo kjerkoli na telesu, pokončna drža in hoja najbolj zvišata pritisk znotraj ven v spodnjem delu telesa, zato se najpogosteje pojavljajo v predelu podkožja spodnjih okončin.

Najpogosteje so modre in temno vijoličaste barve, zato ker kri, ki zastaja v venah, vsebuje malo kisika.

Kako nastanejo?

Kri se po venah vrača proti srcu. Mišice v nogah ob skrčenju in elastičnost stene ven pomagata potiskati kri proti srcu. Zaklopke v venah spodnjih udov delujejo kot nepovratni ventili, preprečujejo namreč, da bi kri zaradi težnosti odtekala stran od srca, omogočajo pa tok krvi proti srcu.

Zaradi okvare venskih zaklopk je lahko odtekanje venske krvi proti srcu ovirano, zato se poveča pritisk v venah. V venah se začne nabirati kri, stena ven se čezmerno razteguje, vena nabrekne in se zvijuga.

Dejavniki, ki povečujejo tveganje za nastanek krčnih žil!

Dednost

Družinska obremenjenost vpliva na pogostejši nastanek krčnih žil, lahko gre za prirojeno pomanjkanje ali okvaro zaklopk. Lahko pa se deduje oslabljenost venskih sten, kar povzroči slabše delovanje žilnih zaklopk.

Starost

V starosti se prožnost venskih sten zmanjša, venske zaklopke pa lahko oslabijo, kar povzroči zastoj krvi in posledično krčne žile.

Spol

Ženske so bolj nagnjene v nastanku krčnih žil, najverjetneje na to vplivajo hormonske spremembe v predmenstrualnem obdobju, nosečnosti in menopavzi. Ženski spolni hormoni naj bi zmanjševali prožnost stene ven, zato naj bi tudi hormonska kontracepcija vplivala na nastanek krčnih žil.

Prevelika telesna teža

Debelost vpliva na povečan pritisk v venah in s tem na nastanek krčnih žil.

Nosečnost

Pri nekaterih ženskah se v nosečnosti pojavijo krčne žile. Med nosečnostjo se poveča količina krvi v telesu, vendar se zmanjša pretok krvi iz nog proti medenici. Ta sprememba v telesu se zgodi zaradi razvoja in rasti ploda v maternici, ki povečuje pritisk na vene v medenici.

V nosečnosti se spremenijo tudi ravni hormonov v ženskem telesu, kar vse vpliva na povečanje tveganja za nastanek krčnih žil v pozni nosečnosti tudi pri ženskah, ki sicer prej krčnih žil niso imele. Stanje se navadno tudi brez zdravljenja izboljša v treh mesecih po porodu.

Pomanjkanje gibanja

Stanje in sedenje povečujeta pritisk znotraj ven, še zlasti če imamo ob tem noge prekrižane ali pokrčene. Pri neaktivnosti ni krčenja mišic, ki stiskajo vene in pomagajo črpati kri od znotraj navzven proti srcu.

Kdaj se pojavijo in kakšne težave povzročajo?

Krčne žile se najpogosteje pojavljajo po puberteti, pri ženskah pa zlasti po nosečnosti ali po hormonskem zdravljenju. Varikozne vene navadno ne povzročajo bolečine.

Pogosti znaki, da ima oseba krčne žile, so: temno vijoličaste, modre, zvijugane in nabrekle vene na nogah. Lahko se pojavijo občutek težkih ali nemirnih nog, topih bolečin, srbenja in zbadanja, otekanje, mišični krči, kar se stopnjuje ob dolgotrajnem stanju.

V okolici gležnja se lahko na koži pojavi razjeda, ki je znamenje resnega zapleta motenega odtekanja venske krvi iz spodnjih udov in zahteva zdravniško oskrbo.

Zapleti, ki zahtevajo takojšnjo zdravniško oskrbo

Zaradi krčnih žil lahko nastanejo resni zdravstveni zapleti, zato je v nekaterih primerih potrebna takojšnja zdravniška oskrba. Ti zapleti so:

  • Venska razjeda goleni nastane zaradi dolgotrajnih motenj odtekanja krvi po venskem sistemu spodnjih udov v stoječem položaju in med gibanjem. Pogost sprožilni dejavnik je poškodba kože, navadno je zelo boleča in se le s težavo celi.
  • Koža nad krčnimi žilami je tanka in se lahko poškoduje, kar lahko povzroči obilno krvavitev.
  • Možen zaplet nezdravljenih krčnih žil je tromboflebitis, pri čemer se povrhnja vena vname in nastane krvni strdek. To oseba zazna kot trakasto, toplo rdečino in bolečo zatrdlino v poteku vene. Krvni strdek je pričvrščen na vneto žilno steno, zato je nevarnost za pljučno embolijo majhna.
  • Tromboza globokih ven povzroči krvni strdek v globokih venah, ki se kaže z nenadno hudo oteklino prizadetega uda in bolečino, lahko se pojavijo poudarjene in polne podkožne vene. Včasih pa simptomi niso značilni. Če krvni strdek doseže pljuča, se lahko zaplet konča s smrtjo.
Kdaj je torej treba obiskati zdravnika zaradi krčnih žil?

Prav je, da zdravnika obiščemo, ko opazimo prve spremembe, tudi če težav še ni. Zdravnik bo ugotovil, za kaj gre, in svetoval začetek izvajanja preventivnih ukrepov ter morebitnega zdravljenja.

Tudi če bolezni ne moremo pozdraviti v celoti, lahko poskušamo preprečiti razvoj težjih oblik. Preventivni ukrepi so pomembni, predvsem če veliko stojimo, sedimo in v času nosečnosti.

Žiga Žigman, dr. med.

Novo na Metroplay: "V vsakem žanru najdeš dobre in slabe pesmi." | Raiven