Čeprav se sprva zdi, da gre le za običajno utrujenost, ki bo minila po dobrem počitku, je ta kompleksna in pogosto napačno razumljena bolezen veliko resnejša.
Kronično utrujenost zaznamuje izčrpanost, ki ne izgine niti po počitku in traja več kot šest mesecev. Bolniki se soočajo z nenadnim padcem energije, težavami s koncentracijo, bolečinami v mišicah in nespečnostjo.
O tej temi je v srbskem podkastu Zdravo z Ivano spregovoril prof. dr. Branislav Milovanović, kardiolog z Inštituta za kardiovaskularne bolezni Dedinje. Izpostavil je, da se s tem problemom soočamo vse pogosteje, še posebej po epidemiji covida.
5 ključnih znakov kronične utrujenosti
Profesor Milovanović je opisal pet značilnih simptomov, na katere moramo biti pozorni:
- Dolgotrajna utrujenost: utrujenost, ki traja več kot šest mesecev.
- Pomanjkanje energije po telesni aktivnosti: pogosto pride do izčrpanosti drugi ali tretji dan po večjih fizičnih naporih.
- Motnje spanja: bodisi prekomerno spanje bodisi nespečnost.
- Kognitivne motnje: težave s spominom, koncentracijo in občutek "možganske megle".
- Težave z ravnotežjem in srčnim utripom: omotica in razbijanje srca ob vstajanju.
Milovanović poudarja, da je ključnega pomena, da se ob pojavu teh simptomov čim prej obrnete na zdravnika, saj pravočasna diagnoza omogoča učinkovitejše zdravljenje.
View this post on Instagram
Koga kronična utrujenost najpogosteje prizadene?
Statistike kažejo, da sindrom kronične utrujenosti pogosteje prizadene ženske, predvsem med 30. in 50. letom starosti. Vse več primerov pa se pojavlja tudi pri mlajših ljudeh. Strokovnjaki vzroke pripisujejo virusnim okužbam, stresu, motnjam imunskega sistema ter sodobnemu načinu življenja, ki vključuje kronični stres, slabo prehrano in pomanjkanje telesne aktivnosti.
V kolikor opazite simptome kronične utrujenosti, je nujno, da se posvetujete s strokovnjakom. Ta vas bo pregledal in vam po potrebi predpisal ustrezno zdravljenje.
Vir: espresso.co.rs