Nikoli ne bi smeli ignorirati teh znakov, saj kažejo na krvni strdek!

16. 6. 2024
Deli
Nikoli ne bi smeli ignorirati teh znakov, saj kažejo na krvni strdek! (foto: Profimedia)
Profimedia

Poznate simptome krvnega strdka? Hitro bi jih zanemarili ali pripisali čemu drugemu, v resnici pa vas opozarjajo, da je nekaj hudo narobe. 

Krvni strdki so nekaj naravnega v telesu in včasih jih celo potrebujete. Kadar se udarite, strjevanje krvi ustavi krvavitev in prepreči nadaljnjo izgubo krvi. Nevarnost nastane, ko se krvni strdki pojavijo, kadar jih telo ne potrebuje in nastanejo globoko v žilah v bližini mišic. Takrat morate poznati znake, ki kažejo na krvni strdek in takoj ukrepati. 

Krvni strdek je nekakšna masa krvi, ki nastane v žilah, običajno kot odziv na poškodbo, lahko pa se pojavijo tudi iz drugih razlogov in povzročijo naslednje simptome: 

Otekanje v enem delu telesa

Najpogosteje se oteklina pojavi v roki in nogi, ko krvni strdek blokira pretok krvi po telesu. Takrat se kri nabere za strdkom in povzroči otekanje v enem delu telesa. Kadar se oteklina pojavi v nogah, jo lahko spregledate in pripišete oteklim nogam po dolgem dnevu ali več urnem sedenju, če se s tem večkrat soočate. Pozorni postanite poesbej takrat, ko se oteklina pojavi precej hitro in je ob tem prisotna bolečina. 

Preverite še: 

Bolečina v roki ali nogi

Običajno bolečina pride v kombinaciji z otekanjem in rdečico, včasih pa se pojavi tudi kot samostojen simptom. V tem primeru lahko bolečino zamenjate za mišični krč ali bolečino iz drugega razloga ter ne obiščete zdravnika. Zaradi pomanjkanja zdravljenja sledijo hujše zdravstvene težave. Bolečina se bo pojavila, ko boste hodili ali pokrčili nogo. Če se ne morete otresti mravljincev, koža postane topla in razbarvana, se takoj naročite na pregled k osebnemu zdravniku. 

Pordela koža

Sedaj boste rekli, da je tudi modrica del strjevanja krvi, vendar pri modrici ne rabite skrbeti, saj bo izginila sama od sebe. Kdaj imate razlog za skrb? Pravzaprav ne boste opazili modrice, pač pa rahlo razbarvano kožo ali pordelost, na dotik pa bo to mesto toplo. Značilen znak krvnega strdka je rdeča barva in toplota. 

Bolečina v prsih

Ko začutite bolečino v prsih, lahko pomislite na srčni infarkt, saj so simptomi podobni kot pri strdku. Kadar gre za strdek, bo bolečina v prsih podobna zbadanju, precej bo ostra in hujša, ko boste vdihnili. Srčni infarkt pa bo izviral iz ramen, čeljusti ali vratu. Razlika je ta, da krvni strdek oteži z dihanjem in občutek imate, da z vsakim vdihom težje zajamete sapo. V obeh primerih boste potrebovali takojšnjo zdravniško pomoč. 

Zadihanost

Ta se pojavi, kadar se krvni strdek nahaja v pljučih in ovira pretok kisika. Sami boste to čutili kot zadihanost brez pravega razloga. Počutili se boste izredno šibko, ne boste imeli dovolj sape niti, da bi prišli po stopnicah navzgor, kaj šele, da bi izvajali težjo fizično aktivnost. Lahko se precej ustrašite, če se simptom pojavi nenadoma. V vsakem primeru takoj ukrepajte in se zatecite po nujno medicinsko pomoč. 

Nepojasnjen kašelj

Kašelj se ob menjavi vremena in letnih časov pojavi precej hitro in lahko vztraja tudi cel mesec. Ne, takrat ni razloga za skrbi. Pozorni postanite, kadar se bo kašelj pojavil ob spremljavi hitrega srčnega utripa, bolečine v prsih in pomanjkanja sape. Kašelj je suh, lahko pa se tudi zgodi, da ljudje izkašljajo kri ali sluz. 

Pospešeno bitje srca

Kadar po telesu kroži manj kisika oziroma je kroženje onemogočeno, srce bije hitreje, saj želi nadoknaditi pomanjkanje. Težko zajemanje globokih vdihov in trepetajoč občutek v prsih sta lahko simptoma krvnega strdka v pljučih. Pri manjšem krvnem strdku srce utripa hitreje zaradi bolečine v prsih, zadihanosti in anksioznosti, ki se pojavi ob teh simptomih. 

Večji krvni strdek lahko zmanjša vsebnost kisika v krvi in spremeni pretok krvi, kar vodi v povišan srčni utrip. 

Omotičnost

Omotico lahko sprožijo kemikalije, ki se sprostijo iz pljuč, sprememba količine kisika v krvi in spremenjen utrip. Možgani so namreč zelo občutljivi na spremembe v pretoku krvi in količini kisika, ki jih ta dostavi. To ni ravno običajen simptom krvnega strdka, vendar se pojavi kar pogosto, saj pacienti lahko pristanejo na urgenci zaradi omedlevice, kasneje pa se odkrije prava težava - krvni strdek. 

Vir: Pervention

Novo na Metroplay: "Ni zdravega telesa brez zdravih ust" | dr. Urška Šavli