Bilo bi mnogo manj bolezni srca in srčnih infarktov, če bi ljudje namenjali več pozornosti svojemu limfnemu sistemu, menijo strokovnjaki in predvsem kardiologi.
A najprej poglejmo, kaj je to limfni sistem.
V telesu imamo dva sistema obtočil:
- slavnega srčno-žilnega ter
- limfnega.
Limfe ali mezge se po limfnih žilah pretaka več kakor krvi po krvnih žilah. Limfni vodi napravijo po telesu tudi več kilometrine kakor krvne žile. Limfni sistem lahko imenujemo tudi obtočila telesnega imunskega sistema.
Preberite še:
- Tibetanske vaje: Kako lahko 5 obredov pomlajevanja izboljša zdravje srca (osebna izkušnja kardiologa)
- Kaj vse se dogaja v telesu, če vsak dan jeste banane?
Po spletu limfnih žil ter nešteto limfnih vozlih limfa odplavlja škodljive snovi in mikroorganizme, ki se zadržujejo okoli celic, v jetra, ki so glavni telesni filter za toksine, in v ledvice, ki poskrbijo, da škodljive snovi iz telesa izločimo.
Do potankosti dovršen labirint limfnih žil se kot kača zvija skozi telo in se mestoma prepleta s krvnimi žilami.
Vozliči
Prekinjajo ga nizi limfnih vozličev, mrežasto tkivo, ki je izdatno opremljeno s celicami ubijalkami. Te čakajo na svojo priložnost, da pohrustajo vse nepridiprave, ki napadajo naš organizem. Takih vozličev, bolj znanih pod izrazom bezgavke, je v telesu ogromno.
Kje so bezgavke?
Ne, niso samo tik pod čeljustnima sklepoma, tu jih le najbolj občutimo, saj nam otečejo in so boleče pri prehladnih in drugih obolenjih dihalnega sistema. Med večje vozliče sodijo tudi skupine bezgavk v pazdušni jami, v dimljah, na vratu.
V predelih telesa, kjer kri teče iz večjih žil v vedno manjše kapilare, hidrostatski tlak potiska tekočino, bogato s kisikom in sladkorjem, čez stene kapilar v prostor med celicami.
Tako celice dobijo hranila za svojo rast in delovanje. Celični odpadni produkti (mlečna kislina in drugi presnovki) prehajajo iz medceličnine v limfne kapilare, nato v večje limfne žile oziroma vode, od koder se končno zlivajo v krvni obtok.
Na žalost ta sistem ni popoln, nekaj škodljivih snovi ostane v limfi in se izogne jetrnemu filtru, kamor škodljive snovi pripotujejo s krvjo. Če je vaš limfni obtok močan, krasno, saj vam limfa toksine dobesedno odplakne iz telesa.
Kakšna je pot limfe?
Pravzaprav je njihova pot takšna: limfa potuje iz manjših proti vedno večjim limfnim žilam in se končno izteka v tako imenovani ductus thoracicus ali prsni mezgovod, ki je v prsnem košu.
Od tod toksini iz limfe vstopijo v krvni obtok, ta jih zanese v jetra in ledvice. Prva so prava tovarna za razstrupljanje, druge pa skrbijo, da nepotrebne in zdravju škodljive snovi izločimo iz telesa.
Kaj pa, če je vaš limfni tok šibek?
Škodljive snovi se zadržujejo v telesu dlje časa in seveda povzročajo več škode. Dlje časa ko se toksini zadržujejo v telesu, večja je nevarnost za vnetno reakcijo in večja je tudi nevarnost za nastanek ateroskleroze. Močan limfni obtok, kažejo zadnje raziskave, naj bi imel tudi ključno vlogo pri odplakovanju holesterola iz telesa.
Pomemben vod brezsrčnega sistema
Ductus thoracicus ali prsni mezgovod, ki poteka skozi ves prsni koš, je prava »aorta« limfnega sistema (premera svinčnika ali mezinca). Vse manjše limfne žile se stekajo v prsni mezgovod.
Če želite prispevati k optimalnemu limfnemu pretoku, se zavedajte ključne razlike med limfnim in srčno-žilnim sistemom.
Limfni obtok nima črpalke
Limfni obtok nima srca ali njemu podobne črpalke, ki bi, tako kot srce poganja kri po žilah, poganjala limfo skozi limfne vode. Kaj torej omogoča pretok limfe? Strokovnjaki trdijo, da že minimalna mišična aktivnost, kot je na primer gibanje dihalnih mišic med dihanjem, pripomore k znatnemu pretoku limfe skozi limfne žile.
Skrivnost optimalnega pretoka skozi limfni sistem in s tem boljšega zdravja je v tem, da poskrbite za čim boljši limfni pretok oziroma čim širše odprte limfne vode.
"Limfni sistem je primarno drenažni sistem," pravi dr. Lemole. "Skrbite za to, da bo pretok limfe hiter in močan, in veliko dobrega boste napravili za zdravje srca in ožilja."
Kako lahko izboljšate delovanje limfnega sistema?
V nadaljevanju vam predstavljamo nekaj nasvetov, kako izboljšati delovanje limfnega sistema. Nekateri izmed nasvetov imajo nekoliko vzhodnjaški pridih: globoko dihanje, joga, masaža ipd. Ker vemo, da nekateri moški ne prenesete zvijanja v nenavadne položaje in globokega dihanja, vam je oproščeno, če boste na tem mestu prenehali brati.
Dihajte globoko
Že normalno dihanje premika limfo. Pljuča delujejo kot meh, ki masira prsni mezgovod. Tako se limfa pomika navzgor, iz trebušne votline, skozi prsni koš proti vratu. Globlje dihanje seveda učinek še poveča.
Globoko in počasi vdihnite s prepono ter napolnite pljuča z zrakom, kolikor morete, nato pa počasi in do konca izdihnite, tako da boste imeli občutek, kot da ste izpraznili pljuča. Pri tem manevru boste povzročili veliko razliko tlakov v prsnem košu, s tem pa povečali učinek pljuč kot meha na prsni mezgovod, in tako bo skozenj steklo več limfe.
Telesna aktivnost zato koristi tudi limfnemu sistemu, saj krčenje mišic prispeva k dobremu pretoku limfe skozi organizem. Toda večina aerobnih vaj ne zahteva tako globokega dihanja, kot ga dosežete zavestno. »Samo deset minut globokega dihanja na dan znatno pripomore k učinkovitejšemu čiščenju toksinov iz krvi,« trdi dr. Lemole.
Ni treba, da se zleknete na kavč in ob gledanju na uro deset minut globoko dihate, pri tem pa se na smrt dolgočasite. To lahko opravite med hojo v službo. Med zmerno hojo zavestno dihajte čim globlje in počasi. V službo boste prispeli pomirjeni in sproščeni, predvsem pa z dobrim občutkom, da ste danes že nekaj napravili zase oziroma za svoje zdravje in dobro počutje.
Poskakovanje
S poskakovanjem boste izboljšali pretok limfe skozi mezgovod in pognali limfo iz spodnjih delov telesa proti srcu. Kljubovanje gravitaciji koristi tudi srčno-žilnemu sistemu. Imate možnost poskakovati po trampolinu? 10 minut bo odlično pospešilo pretok.
Če nimate na voljo trampolina, lahko poskakujete kar na tleh ali čez kolebnico. Igranje košarke je eden izmed športov, s katerim lahko kljubujete težnosti.
Stojte pokončno
Vojaška drža z izbočenimi prsmi in dvignjeno glavo odpira prsni mezgovod. Odlično za držo in tudi za zdravje.
Dovolj spanca
Seveda se limfa ne pretaka samo iz spodnjih delov telesa navzgor, ampak potuje tudi navzdol. Kljubovanje težnosti je za limfni sistem izziv, kadar stojite ali sedite. Drugače je, kadar počivate in spite. Takrat se limfi ni treba upirati silam težnosti in se lahko enakomerno porazdeli po vsem telesu.
Potrebujete še kakšen razlog za počitek in sprostitev? Stres slabo vpliva ne le na srčno-žilni, ampak tudi na limfni sistem. Mehanizem delovanja je pri slednjem enak kakor pri prvem. Stresni hormoni (na primer adrenalin) zožijo limfne vode in zavirajo pretok limfe skoznje.
Migajte s prsnim košem
Veslanje, smučanje, celo dirigiranje. Vse to je odlično za boljši limfni pretok. Pri obeh športih boste poskrbeli za zadostno gibanje ter širjenje prsnega koša in mezgovoda.
Privoščite si masažo
Verjetno ste že sami ugotovili: kakršnakoli masaža pripomore k boljšemu kroženju limfe po telesu. Ko z rokami masirate, povečujte pritisk, ko se roke približujejo srcu, ko se od njega oddaljujejo, pa intenzivnost zmanjšujte. Masirajte svojo izbranko in ona naj masira vas. Še posebej se posvetite masaži vratu, saj je tam kar 30 odstotkov vseh limfnih vozlov. Danes pa tudi v večini salonov ponujajo poleg masaž tudi limfno drenažo.
Smejte se
Če niste navdušeni nad nobenim od omenjenih manevrov za spodbujanje limfnega obtoka, vam ponujamo še eno možnost: smejte se! Pošteno se smejte in ob tem si lahko kar živo predstavljate, kako se masirajo mezgovod in manjši limfni vodi. Da, smeh je res pol zdravja!
Preberite še:
Te znaki kažejo, da morate urediti svoj limfni sistem (+ kako to storiti)
Novo na Metroplay: Dedek Mraz opozarja: "Starši, ne delite otrok na pridne in poredne!"