Luskavica je kronična vnetna bolezen kože, ki povzroči izbruhe zmernega do močnega vnetja. Tudi na lasišču je pogosta – včasih se razširi na čelo, zadnji del vratu in okoli ušes.
Lažja oblika luskavice na lasišču povzroča skoraj neopazne težave, morda luščenje, podobno prhljaju, in rahlo srbenje, medtem ko lahko pri hudi obliki lasišče prekrivajo debele skorjaste zaplate in boli.
Kaj povzroča luskavico na lasišču
Dr. Conal Perrett, dermatolog in ustanovitelj klinike Devonshire, pravi, da točen način, kako do tega pride, še ni povsem raziskan in raziskave še tečejo.
Pravi pa, da je stanje pogosto povezano z imunskim sistemom oz. z njegovim pretiranim delovanjem (gre torej za avtoimuno obolenje). Na nastanek lahko vplivajo bakterijske okužbe, predvsem streptokoki sprožijo vnetni sistem.
Prav tako je več verjetnosti za pojav luskavice na lasišču pri tistih, ki že imajo luskavico v družini. Stanje pa lahko poslabša oz. sproži denimo tudi stres.
Znaki, simptomi in oblike luskavice na lasišču
Simptomi so lahko zelo blagi: suha koža, rahlo luščenje.
Hujša oblika lahko vključuje naslednje znake in simptome:
- večje rdeče luskaste zaplate,
- sivkasti kožni plaki,
- prhljaju podobni kosmiči,
- zelo suho lasišče,
- močno srbenje,
- pekoč občutek ali bolečina,
- izguba las (ki je navadno rezultat praskanja razdražene kože),
Luskavico spremljajo tudi znaki, kot so odebeljeni ali lomljivi nohti, otekli in togi sklepi.
Poznamo različne oblike luskavice, dve obliki sta med pogostejšimi, a jih je še veliko več, pravi dr. Perrett.
Luskavica v plakih je med najpogostejšimi. Pojavi se v obliki rdeče kože, dvignjene nad površino, ki jo prekriva srebrnkasta plast. Lahko je srbeča in občutljiva. Navadno se pojavi na komolcih, kolenih, spodnjem delu hrbta in na lasišču.
Gutatna luskavica (kapljična luskavica) je druga oblika, ki se tudi pojavi na lasišču. Pogosteje pri otrocih in mladih. Navadno jo povzroči bakterijska infekcija. Pojavi se v obliki majhnih rdečih 'madežev' – kot kapljice.
Luskavica na lasišču vs. prhljaj – kako prepoznati?
Včasih je težko ločiti med prhljajem in luskavico, pri obeh se pojavijo podobni znaki in simptomi.
Razliko je videti po velikosti in barvi oluščene kože, a to je na oko mnogokrat nemogoče, sploh za pacienta, ki je laik. Zato se vsekakor pogovorite s svojim zdravnikom.
Kako zdraviti luskavico na lasišču
Pomembno je, da luskavico odkrijemo čim prej in jo začnemo tudi takoj zdraviti.
Danes obstajajo številne opcije, ki omogočajo, da luskavico učinkovito obvladujemo. Pogosto je potrebno kombinirati različne načine zdravljenja, odvisno tudi od lokacije in vrste ter kako huda oblika je.
Zdravljenje tako lahko vključuje:
- kreme,
- losjone,
- posebne šampone,
- zdravljenje z derivati vitamina D in
- retinoidi ter drugimi
- predpisanimi zdravili, ki pomagajo odstranjevati luske, upočasnijo nastajanje kožnih celic in zaustavijo vnetne procese v telesu …
Zdravljenje pomeni tudi nadzorovanje simptomov. Ker luskavica je lahko tudi znak psoriatičnega artritisa – če bo dermatolog sumil, da gre za to obliko, vas bo morda napotil še k revmatologu.
Pomembno je, da luskavico zdravite tudi, če ste utrpeli izgubo las, saj bodo tako lasje lahko spet zrasli, ko bo vnetje pozdravljeno.
Pri tem pa velja tudi opozoriti:
Zato je zelo pomembno sodelovanje z zdravnikom!
Vedeti je treba tudi, da zdravljenje lahko vzame veliko časa, zato izberite tisto, ki vam in vašemu življenjskemu stilu najbolj ustreza. Določene tretmaje je denimo najbolje izvajati za vikend ali kateri drug dan, ko denimo ne greste ven.
Prav tako je zdravljenje potrebno dnevno, ko je luskavica aktivna. A preden boste imeli stanje pod kontrolo, lahko preteče tudi več tednov.
Ko se vaše lasišče enkrat očisti, pa je pomembno, da to ohranjate. To lahko storite denimo z redno uporabo predpisanega šampona in z občasnim tretmajem z olji ali losjoni ter seveda s spremembami življenjskega stila.
Preprečevanje luskavice
Na genetiko ne moremo vplivati, lahko pa vplivamo na dejavnike iz okolja, ki lahko luskavico sprožijo ali poslabšajo stanje.
Na seznam se uvrščajo:
- stres,
- kajenje,
- uživanje velikih količin alkohola,
- nezdrava prehrana,
- prekomerna telesna teža,
- vremenske spremembe (predvsem hladno vreme),
- alergije,
- nekatera zdravila (denimo betablokatorji),
- poškodbe kože,
- infekcije (zelo pogosto angine in virusne okuže),
- vnetni procesi v telesu …
Dober začetek bodo tako spremembe v prehrani, več gibanja, prenehanje s kajenjem, zmanjšanje alkohola in ker je na seznamu tudi stres, naučite se nekaj metod, ki vam bodo pomagale držati stres pod kontrolo.
Viri: www.mayoclinic.org, luskavica-psoriaza.si, www.netdoctor.co.uk
Novo na Metroplay: "Izzivov ne bomo mogli uspešno razreševati, če bomo čakali na tretje življenjsko obdobje"