Kdaj ste nazadnje izmerili svoj krvni tlak? Imate doma celo napravo, na kateri se nabira prah, ker je ne uporabljate? Preverite, kako pogosto bi morali to početi.
Krvni tlak večinoma izmerimo na katerem od obveznih zdravniških pregledov in takrat, ko to izrecno naroči zdravnik. Pa drugače? Se kdaj ustavite na brezplačnih meritvah krvnega tlaka, ali imate doma napravo, s katero to lahko storite sami? Večinoma se s tem ne "obremenjujemo", ker ni tako pomembno. Ali pač? Preverite, kako pogosto bi po mnenju kardiologa morali meriti krvni tlak.
Začnimo tako: kateri organ je v telesu najpomembnejši? Ste rekli srce? Ravno zato je izrednega pomena, da poznate vrednosti svojega krvnega tlaka, saj ta kaže, v kakšnem stanju je srce. Odkrijete lahko, ali imate večje možnosti za obolenje za boleznimi srca, srčno popuščanje in srčni napad. Srce po telesu potiska kri, krvni tlak pa vam pove, s kakšno silo kri deluje na stene žil (posebej pomembne so arterije, večje žile). Morda ste že izkusili na lastni koži, kaj se zgodi, če je krvni tlak previsok ali prenizek. Stanje je lahko zelo nevarno, zato morate ves čas skrbeti za uravnan tlak.
Kako pogosto bi torej morali meriti krvni tlak?
To je odvisno od tega, v kakšnem zdravstvenem stanju ste. Če ste zdravi in nimate težav z upadanjem ali višanjem krvnega tlaka, potem je dobro, če ga merite npr. na mesec ali dva, toliko da veste, ali je še vedno vse v najlepšem redu. Pacienti, ki imajo težave s prenizkim ali previsokim krvnim tlakom, pa bi ga po besedah kardiologa dr. Yu-Ming Ni-ja morali meriti enkrat ali dvakrat tedensko. Če imate resnejšo bolezen srca, ki že precej ogroža vaše zdravje, ali se vam je stanje poslabšalo, meritve opravite vsak dan. Enako storite, če morate po napotku zdravnika prilagoditi svoja zdravila novemu urniku.
Ni pomembno le to, da krvni tlak izmerite, pač pa tudi, da zapisujete vrednosti, saj boste le tako lahko vedeli, ali imate težavo, ali stanje ostaja enako. Na to pacienti največkrat pozabijo, pravi kardiolog, vendar je za zdravnika izjemnega pomena. Meritve beležite tako, kot vam bo najlažje: naredite tabelo na papirju ali na računalniku, poiščite aplikacijo na telefonu, ki vas bo hkrati tudi opomnila na merjenje tlaka, uporabite funkcijo na merilniku krvnega tlaka ... V vsakem primeru je dobro poznati svoje vrednosti, da boste lažje prepoznali, kdaj se je stanje spremenilo in je potrebno ukrepati.
Kaj lahko sami naredite za bolj zdravo srce?
- Redno se gibajte. Ja, čisto vsak dan, pa naj bo to samo hoja po stopnicah, sprehod iz službe do doma, kolesarjenje po mestu ... Poiščite priložnost za gibanje.
- Na urnik dodajte vadbo za moč. Časi, ko smo verjeli, da bomo z vadbo moči izgledali kot vsemogočni Hulk, so minili. Sedaj vemo, da tako vzdržujemo zdravo telo in celo upočasnimo staranje.
- Vsaj v večini se odpovejte zelo mastni prehrani, predelani, zelo slani in sladki hrani. Tudi sokov, gaziranih pijač in alkohola ne potrebujete čisto vsak dan.
- Namesto tega si privoščite več sveže zelenjave in sadja, poskrbite, da bodo obroki hranljivi in nasitni, saj se boste tako izognili vsem nezdravim prigrizkom v službi.
- Začnite obvladovati stres. Ugotovite, v kolikšni meri se mu lahko izognete. Takrat, ko se mu ne morete, pa poiščite učinkovit način sproščanja. To je lahko vadba, morda sproščujoč počasen tek, poslušanje glasbe, pogovor s prijateljem, globoko dihanje, branje ...
Viri: https://n1info.hr, The healthy
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?