Kdaj se v resnici prične staranje možganov? Strokovnjaki odkrili tri presenetljive prelomnice pri demenci

6. 7. 2025
Kdaj se v resnici prične staranje možganov? Strokovnjaki odkrili tri presenetljive prelomnice pri demenci (foto: Profimedia)
Profimedia

Ste vedeli, da obstaja specifična starost, pri kateri se naši možgani najbolj intenzivno začnejo starati?

Strokovnjaki opozarjajo, da bo do leta 2050 število ljudi, starih 65 let in več, po svetu preseglo 1,5 milijarde, kar poudarja potrebo po globljem razumevanju procesa staranja. Zato ni nobeno presenečenje, da znanstveniki intenzivno preučujejo, kaj se dogaja, ko se staramo. Med najbolj preučevanimi spremembami, ki jih staranje prinaša, je gotovo kognitivni upad.

Tri “valovi” staranja možganov

Strokovnjaki so pred kratkim odkrili tri "valove" staranja možganov. Izkazalo se je, da se celoten proces začne že pred 60. letom.

Vsak od nas se začne starati ob drugačnem času, poročajo na portalu kafe.rs. A strokovnjaki so naleteli na presenetljivo ugotovitev o staranju možganov in upadu kognitivnih sposobnosti: ravni 13 proteinov, povezanih s staranjem možganov, običajno narastejo pri 57., 70. in 78. letu. To bi lahko nakazovalo, da so prav ti življenjski mejniki ključni za intervencije, ki možgane ohranjajo dlje bolj zdrave.

Ekipa strokovnjakov je analizirala koncentracijo skoraj 3.000 proteinov v krvni plazmi skoraj 5.000 Britancev, starih med 45. in 82. let. Raziskavo je vodila skupina z Univerze v Zhengzhou na Kitajskem, rezultati pa so bili objavljeni v strokovni reviji Nature Aging.  Analiza je odkrila, da 13 proteinov, ki močno korelirajo s staranjem možganov, dosega tri vrhove pri približno 57., 70. in 78. letu. Strokovnjaki opozarjajo, da lahko naraščanje ravni teh proteinov odraža pomembne spremembe v zdravju možganov prav v teh obdobjih.

Luksuz po slovensko: kaj ponujamo bogatašem

Ključna so pozna petdeseta

Omenjene ugotovitve so izredno pomembne za načrtovanje ukrepov, ki bi upočasnili staranje možganov in odložili pojav bolezni, kot je demenca.

"Ugotovili smo, da se staranje možganov začne v poznih petdesetih letih. Poleg tega je naša študija potrdila, da so pomembni tudi mejniki v zgodnjih sedemdesetih in poznih sedemdesetih," so pojasnili avtorji. S tem odkritjem prispevajo k razjasnitvi mehanizmov staranja možganov in odpiranju poti za razvoj raznih terapij, ki bi kognitivni upad lahko zavirale.

Kritični sta tudi starosti 44. in 60. let

Študija prihaja le nekaj mesecev potem, ko so druge raziskave izpostavile življenjska obdobja, ko se organizem najhitreje stara – kar razbija prepričanje o postopnem staranju.

V septembru so znanstveniki z univerze Stanford odkrili, da se starostno pogojene spremembe – kot so upočasnjen metabolizem, gubanje kože in večja dovzetnost za bolezni – pojavijo v dveh vrhovih, in sicer pri 44. in 60. letu. Te spremembe lahko vodijo do pridobivanja telesne teže ali močnejših učinkov alkohola.

Dr. Michael Snyder, profesor genetike na Stanfordu in glavni avtor te druge študije, je poudaril: “Ljudje predvidevajo, da staramo postopoma. V resnici pa večina sprememb ni linearna.”

Da bi ublažili učinke teh dramatičnih "obdobij" staranja, strokovnjaki priporočajo, da se ljudje, ki se približujejo 44. in 60. letu, lotijo rednejše vadbe in bolj zdrave prehrane. Sicer pa je zdrav življenjski slog vedno dobra izbira, ne glede na starost.

Vir: kafe.rs

Ta poceni in preprosta sestavina v hipu reši razpokane pete, kurja očesa in glivice