Človeški geni so sestavljeni iz DNK, dednega materiala, ki je nabor niza genov podedovanega od matere in očeta.
Podedovani genetski zapis poleg telesnih značilnosti in lastnosti, določa tudi nekatere zdravstvene značilnosti, ki jih otroci podedujejo od svojih staršev.
Če o svoji zdravstveni zgodovini ne veste veliko, je dobro vprašati starše ali druge sorodnike, da se boste lahko ustrezno informirali in izvedeli katere zdravstvene težave so (bile) prisotne v vaši družini.
Ne spreglejte:
- Imate zjutraj, ko vstanete iz postelje, vrtoglavico? Poglejte, kaj lahko to pomeni
- Kateri vitamini in minerali upočasnjujejo staranje možganov?
Najpogostejše podedovane bolezni
V nadaljevanju si preberite nekaj najpogosteje podedovanih zdravstvenih težav po podatkih Nacionalnega centra za biotehnološke informacije Nacionalne medicinske knjižnice ZDA.
1. Bolezni srca
Na seznamu najpogosteje podedovanih bolezni so bolezni srca. Med najpogostejšima vrstama podedovanih bolezni srca sta koronarna bolezen in hipertenzija ali visok krvni tlak.
Koronarna bolezen je sicer posledica kopičenja oblog in holesterola na notranjih stenah arterij, kar vpliva na dotok krvi in kisika v srce. Medtem, ko visok krvni tlak nastane ob preveč delujočem srcu, ki ne more potisniti krvi skozi arterije. Če se stanje ne zdravi ustrezno, se lahko pojavi odpoved ledvic, možganska kap, srčni infarkt in podobno.
Zmanjšanje tveganja
Čeprav je lahko bolezen srca podedovana, lahko tveganje zmanjšate tako da imate ustrezen življenjski slog kot je uživanje zdravih obrokov, zmanjšanje stresa, omejeno uživanje alkohola in izogibanje kajenju, ter redna telesna aktivnost.
2. Astma
Astma velja za bolezen pljuč, ki je pogosto razlog alergij, onesnaženega zraka, plesni in pršic. Astmatični bolniki lahko trpijo za simptomi težav z dihanjem in tiščanja v prsih.
Zmanjšanje tveganja za astmo
Eden izmed najboljših načinov preprečitve astme je, da omejite izpostavljenost prej omenjenim sprožilcem. Če ste v rizični skupini zoper astmo, imejte pri roki tudi zdravila v primeru pojava simptomov.
3. Diabetes
Večjo verjetnost za diabetes imajo otroci ali bratje in sestre oseb s sladkorno boleznijo. Diabetes lahko torej povzročijo genetski dejavniki, sprožilci in okolja ali neustrezen življenjski slog. Sladkorno bolezen tipa 1 ali tipa 2 je dobro zgodaj odkriti in ustrezno zdraviti, saj lahko sicer privede do resnih težav kot so srčne bolezni, odpoved ledvic, slepota in celo amputacija.
Zmanjšanje tveganja za diabetes
Tveganje zoper diabetes lahko zmanjšate tako, da uživate manj sladkorja in maščob, z vzdrževanjem ustrezne telesne teže, redno aktivnostjo in izogibanjem stresa.
4. Rak
Različne oblike raka nastanejo zaradi nenadzorovane rasti in širjenja nenormalnih celic v posameznih delih telesa. Med najpogostejše vrste raka spadajo rak pljuč, dojk in prostate. K nastanku raka lahko poleg nepustreznega življenjskega sloga pripomorejo tudi genetski dejavniki in okolje v katerem se posameznik nahaja.
Zmanjšanje tveganje za raka
Četudi se tveganje in simptomi razlikujejo glede na posamezno vrsto raka, lahko k zdravju pripomorete z ustrezno prehrano, redno telesno vadbo in izogibanju alkohola ter kajenja. Prav tako niso odveč tudi redni pregledi pri zdravniku.
Vir: tenethealth.com
- Preberite še: Zakaj je nizek krvni tlak LAHKO NEVAREN: zdravnik pravi, da povzroča resne POSLEDICE, to pa so SIMPTOMI
Bonus video: Spoznajte Slovenko, ki je obiskala že preko 1400 slovenskih jezer