Zdravniki so mu napovedali le nekaj mesecev življenja, on pa je storil TO in živel še 30 let!

24. 8. 2024
Deli
*fotografija je simbolična (foto: Profimedia)
Profimedia

Začele so se težave z zasoplostjo. Nato so mu zdravniki odkrili neozdravljivega pljučnega raka in napovedali le še nekaj mesecev življenja. Star je bil 66 let. 

Stamatis Moraitis, oče treh, je večino svojega odraslega življenja živel v New Yorku in na Floridi. A ko je izvedel za diagnozo, se je odločil skupaj z ženo vrniti v domovino – na osamljeni grški otok Ikaria. Družine ni želel obremeniti z dragim ameriškim pogrebom, 'naj me pokopljejo poleg družine, ob morju, kjer bo moje sorodnike stalo le nekaj sto dolarjev, je pomislil.

Ne spreglejte:

Toda na otoku se je zgodilo nekaj izjemnega!

Moraitis se je vrnil v kraj, kjer so prebivalci običajno živeli več kot 100 let. Vstopil je v modro cono

Postopoma je spet pridobil na vitalnosti. Vsak dan na svežem zraku, ob morju, užival je ob kozarčku vina in srečanjih s starimi prijatelji … Celo za vrtnarjenje se je odločil. In sčasoma zasadil vinsko trto – čeprav se je zavedal, da v pridelku ne bo nikoli užival. 

Najpreprostejši recept za pripravo okusnega piščančjega karija

Tri desetletja kasneje je še vedno gojil različne vrste sadja in zelenjave – vključno z grozdjem in olivami, ko je avtor in strokovnjak za dolgoživost Dan Buettner obiskal Ikario, da bi našel skrivnost dolgoživosti na otoku. 

"Vprašal sem ga: v čem je tvoja skrivnost?" je Buettner povedal v novi Netflixovi dokumentarni seriji 'Live to 100: secrets of the Blue Zones'. "Samo nekako je skomignil z rameni in rekel, ne vem, verjetno sem samo pozabil umreti."

Kje živite lahko vpliva na vašo dolgoživost

Zakaj je živel še tri desetletja po tem, ko so mu zdravniki napovedali le nekaj mesecev, ne moremo natančno vedeti. Možno je, da je imel nekaj edinstvenih genetskih lastnosti. 

Buettner pa meni, da obstaja še ena sestavina naše dolgoživosti, ki pa ni povezana z genetiko, temveč s tem, kar nas obkroža – ljudje, rastline, zrak, življenjski slog. 

Pogosto citirana študija o danskih dvojčkih kaže, da je genetika odgovorna le za približno 20 do 25 odstotkov naše dolgoživosti. 

"Moraitis ni poskušal postati bolj zdrav," je razložil Buetner. "Vse, kar je naredil, je, da je spremenil svoje okolje." Okolje ga je prisililo, da je plezal po lestvi do konca svojega življenja. Vsakodnevna opravila so mu dala namen. Če je želel kuhati z olivnim oljem, je moral ven in obrati oljke. 

Viri: Netflix, BBC, Insider

Kako ugotovite, če so paradižnik ali kumare obdelani s kemikalijami? V pomoč vam bo ta preprost trik