Nevarna znamenja na naši koži

4. 6. 2011
Deli
Nevarna znamenja na naši koži

Na kaj vse moramo biti pozorni pri pravočasnem prepoznavanju nevarnega kožnega znamenja – melanoma. - Odgovarja prof. dr. Igor Bartenjev, dr. med., specialist dermatovenerolog.

Kako ločimo nenevarna kožna znamenja od nevarnih?

Igor: Maligni melanom je ena izmed oblik kožnega raka, ki ni samo kožni rak, temveč je nevarna oblika raka, ki zelo hitro zaseva in se praviloma pojavi na koži, čeprav ne samo na koži. Ta melanom navadno nastane na novo, ne pa iz znamenja. Zakaj potem pregledujemo tudi pigmentna znamenja? Zato, ker pri ljudeh, ki imajo veliko pigmentnih znamenj, ta nastane zelo pogosto, večkrat kot pri tistih, ki imajo malo kožnih znamenj. Obenem se melanom lahko skrije med kožnimi znamenji, s čimer je večja možnost, da ga odkrijemo prepozno. Vsekakor pa praviloma nastane na novo pri ljudeh, ki imajo veliko pigmentnih znamenj.

Kakšni so dejavniki tveganja?

Igor: Določene dejavnike tveganja lahko omilimo, recimo s tem, da opozorimo na anevarnosti izpostavljanja soncu, saj sonce nedvomno pripomore k razvoju melanoma in je pravzaprav edini dejavnik, na katerega lahko zares vplivamo. Med dejavnike šteje tudi genetika. Vemo, da se desetina melanomov pojavlja v določeni družini, torej so geni znani faktor za melanome. Ljudje, ki so rdečelasi, svetlooki, svetlopolti, pegasti, so v veliko večji nevarnosti, da se pri njih nekoč v življenju razvije melanom. Zato morajo biti tudi bolj pozorni v tem smislu. Ljudje s tem tipom polti imajo praviloma na koži precej pigmentnih znamenj. Na splošno imajo svetli ljudje praviloma več pigmentnih znamenj kot temnopolti.

Kako prepoznamo melanome?

Igor: Imamo metodo ABCDE, pri kateri gre za črke, ki so začetnice angleških pojmov, ti pa opredeljujejo nevarno pigmentno znamenje. Prvič: A – Asymmetry, kar pomeni, da so nevarna znamenja asimetrična. Drugič: B – Border kot meja znamenja, kar pomeni, da je znamenje nepravilno omejeno, včasih celo omejeno odsekano ali ga en del manjka. Tretjič: C – Color, kar pomeni, da je nevarno znamenje večbarvno. Treba je vedeti, da je ena izmed barv večbarvnega znamenja skoraj zanesljivo črna in ta črnina praviloma ni umeščena v sredino znamenja, ampak sega na rob ali celo zunaj roba.

Četrtič: D – Dimension ali premer. Praviloma so znamenja ali melanomi večji od pol centimetra v premeru. Ko začne melanom rasti na novo, je v začetku zelo majhen in ga zelo težko odkrijemo. Če ga odkrijemo, ko je velik od šest do sedem milimetrov, je to še absolutno pravočasno. Petič: E – Evolution ali razvoj. Tu gre za primer, ko pacienti rečejo, da je znamenje zraslo, jaz pa ga vidim prvič in tega ne morem vedeti. Temu je treba vedno prisluhniti in tako znamenje slikati, tudi če se nam še ne zdi sumljivo, in ga potem čez tri mesece na kontroli spet pogledati, primerjati. Če vidimo razliko, gre za razvoj znamenja.

iz Lise

Novo na Metroplay: "Prehransko okolje, v katerem danes živimo, je zelo nenaklonjeno temu, da smo zdravi"