Neverjetna moč paprike pri okrevanju celega telesa

29. 7. 2017 | Vir: liza.aktivni.si
Deli
Neverjetna moč paprike pri okrevanju celega telesa (foto: Profimedia)
Profimedia

Paprika je ena od najbolj popularnih vrst zelenjave na svetu in neverjetno lahko jo je vzgojiti.

Vsak vrt, na katerem je zasajena, obogati s široko paleto vrst in barv, od zelene, rumene, oranžne, rdeče, vijoličaste in rjave.

En od razlogov, zakaj je priljubljena, je tudi njen okus, zato je del številnih surovih in kuhanih jedi, je pa tudi nenadomestljiva začimba. Nezanemarljivo pa je tudi dejstvo, da paprika pokrije celo 300 odstotkov dnevne potrebe vitamina C.

Zgodovinski ostanki iz Peruja pravijo, da so papriko v Srednji in Južni Ameriki uporabljali že pred 9.600 leti. V Evropo jo je prinesel Kolumb leta 1493, kjer se je zelo hitro razširila in začeli so jo gojiti. Danes se v svetu vzgaja približno 50 različnih vrst paprik. Razen privlačnega okusa ima tudi posebne zdravilne lastnosti, zaradi katerih je dobrodošla v jedilniku vsakogar.

Sestavine in zdravilne lastnosti paprike

100 g sveže rdeče paprike vsebuje 92 odstotkov vode, 6 gramov ogljikovih hidratov, 0,99 grama beljakovin, 0,3 grama maščob in 1,2 grama prehranskih vlaknin. Paprika je izvrsten vir vitaminov A, C in B6, dober vir prehranskih vlaknin, vitamina B2 (riboflavin), B3 (niacin), B5 (pantotenat), B9 (folacin) ter vitamina K, mangana in magnezija. Bolj je paprika zrela, višja je raven vitaminov in mineralov. Paprika vsebuje štirikrat več vitamina C kot pomaranče in več kot 30 hranil iz skupine karotenoidov. Sinergija vitaminov C in A ter karotenoidov likopena papriki daje antioksidantno moč in jo uvršča med superživila.

Zaščitnica vida

Paprika je bogata s karotenoidom zeaksantin, ki je izjemno pomemben za zdravje oči. Velja, da redna dopolnitev prehrane z zeaksantinom pri ljudeh, ki so nagnjeni k degeneraciji makule, vidno vpliva na preventivo izgube vida, prav tako pomaga pri že obstoječi bolezni. Zeaksantin z močnim antioksidantnim delovanjem preprečuje poškodbo očesa. Ščiti oko pred škodljivim spektrom UV-žarkov, predvsem med močnim sončnim sevanjem.

Za doseganje občutljivih rezultatov je potrebno dolgotrajno jemanje zeaksantina. Vitamin A v papriki pa prav tako pomaga očem in tudi pri preventivi nočne slepote.

Zmanjšuje tveganje pred rakom prostate

V eni od raziskav so spremljali skupino moških, da bi našli povezavo med visokim vnosom vitamina C oziroma zelene paprike in zmanjšanega tveganja pred rakom prostate. Rezultati so pokazali, da je pri anketirancih, ki so zeleno papriko in brokoli uživali v večjih količinah, bil rak prostate manj prisoten. Sestavinam iz paprike, likopenu, beta karotenu, vitaminu C in A ter retinoidom, pripisujejo bistveno zmanjšanje tveganja pred rakom prostate.

Predhodne raziskave so pokazale, da ima paprika določene lastnosti, ki delujejo proti raku in so lahko uporabne tudi v preventivi pred rakom požiralnika in želodca.

Štirikrat bogatejša z vitaminom C kot pomaranča

Paprika pokrije celo 300 odstotkov dnevne potrebe po vitaminu C! Vitamin C je pomemben za izdelavo kolagena, ta pa je glavni strukturni protein v telesu, ki je potreben za vzdrževanje krvnih žil, kože, kosti in organov. Redna uporaba hrane, ki je bogata s tem vitaminom, krepi imunski sistem, nevtralizira škodljive radikale in zmanjšuje tveganje pred številnimi boleznimi.

Paprika za lepšo kožo in lase

Ta okusna zelenjava je ena od najbolj koristnih živil, ki pomaga vaši koži. Vitamin C in karotenoidi, s katerimi je bogata, imajo zaslugo za vašo kakovostno, sijajno in čisto polt. Paprika pomaga koži v boju proti nepravilnostim, kot so pege in madeži. Vitamini, železo in beta karoteni iz paprike so odgovorni za kontrolo proizvodnje melanina. Zaradi tega se paprika priporoča osebam s svetlo poltjo in vsem, ki imajo težavo s hiperpigmentacijo kože. Obenem paprika zahvaljujoč močnim antioksidativnim lastnostim na naraven način deluje pri zaščiti kože pred gubami, poškodbami in starostjo. Zaradi antibakterijskega delovanja je uporabna tudi za zunanjo uporabo v obliki mask za kožo, s katerimi se zdravijo akne. Za sijajno in bolj zdravo kožo lahko naredite masko iz sveže ali sušene paprike, pomešane z eno žlico meda. Nanesite jo na obraz in dekolte ter pustite 20 minut, da deluje, nato sperite z mlačno vodo.

To živilo je odlično tudi za nego las. Vsebuje vitamin B6, ki pomaga v preprečevanju izgube las in večje količine železa, prispeva k boljši cirkulaciji lasišča, ki bo spodbudilo rast las. Papriko v prahu pa lahko dodate v mali količini kani za lase, za bolj intenziven rdeč pigment.

Blaži nespečnost, PMS in stres

Naravne sestavine, s katerimi je paprika bogata, pomagajo pri zmanjševanju anksioznosti, zlasti tiste, ki se navezuje na PMS. Ščiti organizem pred posledicami stresa, blaži nespečnost, slabo razpoloženje in apatičnost. Vitamin B6 sodeluje pri nastajanju 'hormona spanja' melatonina pa tudi serotonina, hormona sreče. Paprika je lahko koristna torej tudi za sprostitev po napornem dnevu.

Redna uporaba paprike:

izboljšuje imunski sistem; blaži PMS; spodbuja izdelavo kolagena; izboljšuje vid; ščiti pred rakom prostate; izboljšuje razpoloženje; spodbuja rast las; pospešuje metabolizem in pomaga pri hujšanju.

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?