Poletna vročina in nizek krvni tlak: kako si lahko pomagamo?

23. 7. 2025
Poletna vročina in nizek krvni tlak: kako si lahko pomagamo? (foto: Profimedia)
Profimedia

Poletna vročina lahko še dodatno poslabša težave z nizkim krvnim tlakom – med najpogostejšimi simptomi so omotica, utrujenost in splošna oslabelost. Preverite, kako si lahko olajšate simptome z enostavnimi, a učinkovitimi ukrepi.

Ko se temperature dvignejo in zrak postane vlažen, pride do razširitve krvnih žil, kar še okrepi težave z nizkim pritiskom.

Znaki nizkega krvnega tlaka vključujejo omotico, zamegljen vid, nepravilen srčni utrip (občutek preskakovanja), povečano žejo, težko dihanje, hladno in potno kožo, bledico, v skrajnih primerih pa lahko pride tudi do omedlevice.

Vendar pa nizek tlak, še posebej pri mladih in zdravih ljudeh, običajno ni razlog za preplah – razen če je posledica bolezni ali določenih zdravil. V večini primerov je dovolj že, da upoštevamo nekaj osnovnih priporočil, pišejo na portalu bljesak.info.

Kava ni rešitev

Čeprav se pogosto zdi, da kava pomaga, raziskave kažejo, da kofein ne vpliva bistveno na zvišanje nizkega krvnega tlaka. Prav nasprotno – kofein spodbuja odvajanje tekočine iz telesa, kar lahko stanje celo poslabša.

Redni in uravnoteženi obroki

Izogibajte se strogim dietam ali preobilnim obrokom. Nepravilno prehranjevanje upočasni pretok krvi in zmanjša raven energije. Najbolje je, da si obroke razporedite na več manjših skozi dan.

Več tekočine in rahlo soljena hrana

Povečajte vnos tekočine, uživajte sadje z visokim deležem vode, kot sta lubenica in melona, ter jedi zmerno dodatno solite.

Hrana, bogata z vitamini in minerali

Posezite po živilih, ki vsebujejo vitamine skupine B (zlasti B12), vitamin C, kalcij, železo in beljakovine. Priporočena so zelena listnata zelenjava, pomaranče, banane, brokoli, fižol, sončnična semena, pšenični kalčki, rdeča pesa, zelena, krompir in suho sadje.

Zmerno gibanje

Telesna aktivnost lahko pomaga uravnati krvni tlak, a z vadbo ne začnite prehitro ali preintenzivno, da ne povzročite nasprotnega učinka. Priporočajo se aktivnosti, kot so hitra hoja, lahkoten tek, plavanje, zmerna vožnja s kolesom ali rolanje – a le zjutraj ali zvečer, ko sonce ni premočno, in le, če se počutite dobro.

Vir: bljesak.info

Se dušite s hrano, a ste sami? To je tehnika, ki vam lahko reši življenje (VIDEO)